| malina2003 a întrebat:

As dori sa stiu toate simptomele cand te musca o capusa si cum sa te feresti de ele.Cine da raspunsul dau like pe facebook.Sa lase si cum il cheama pe facebook.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Ryuunosuke a răspuns:

Chiar daca animalul de companie poate fi un prieten fidel, cresterea lui implica si asumarea unor riscuri mai putin cunoscute. Astfel, animalele ne pot transmite boli mai mult sau mai putin periculoase. Pentru a te putea proteja, este suficient sa stii mai multe atat despre aceste boli, cat si despre modalitatile de prevenire.

TakePart iti prezinta cele mai frecvente 10 boli pe care le poti contracta de la animalul tau de companie. Citeste mai jos care sunt pericolele la care te expui si ia masurile necesare.

1. Crypto sau Criptosporidioza

Boala parazitara cauzata de infectia cu Apicomplexa protozoans din genul Cryptosporidicum se localizeaza in intestinele animalelor. Se poate contracta prin contactul cu materiile fecale care infesteaza tesutul epitelial.

Cel mai des intalnit semn de infestare cu Crypto este diareea, dar persoanele cu sistemul imunitar slabit pot acuza simptome mult mai severe. Pentru a preveni infectia cu criptosporidioza, spala-te pe maini si poarta manusi de oricate ori e nevoie.

2. LCM - Coriomeningita limfocitara

Este o boala virala cauzata de virsul LCM. Afectiunea se transmite de la animal la om prin contactul cu urina, excrementele sau saliva hamsterilor, soarecilor, porcusorilor de guineea sau a altor rozatoare. Simptomele frecvente sunt asemanatoare gripei: febra, rigitate, lipsa poftei de mancare, dureri de cap, greata, varsaturi.

3. Rabia