| valentina_2642 a întrebat:

As dori si eu un sfat. de ceva timp am probleme cu somnul. am fost la un control psihiatric, mi s-a spus ca am depresie. am urmat un tratament dar fara rezultate. mi-am gasit un job doar ca sa-mi ocupe timpul si sa nu ma mai gandesc la aceasta probleme. dar fara rezultate. ma simt obosita, nu mai am chef de nimic, nu ma pot concentra nici la serviciu. cu ce ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JSmith a răspuns:

Cu aceiasi problema ma confrunt de 2-3 ani, am urmat si eu tratament anti depresiv timp de 6 luni dar fara rezultat si am renuntat la ele pentru ca nu prea cred eu mai de fel in pastile, este pe fond pshihic trebuie tu sa iti aranjezi "chestiile" la tine in cap, sa le pui in ordine, fa un sport, apuca-te de alergat de ex, fi mai optimista, nu lasa problemele sa iti controleze viata, este foarte bine ca ti-ai gasit un job, trebuie sa incerci incetu cu incetu sa iti revii singura, mananca sanatos, noaptea pune-te sa dormi la ore normale gen 10-11, eu si acum dupa 2-3 ani de cand sunt asa inca mai am momente dar incetu cu incetu imi revin, daca vrei sa iti mai dau si alte sfaturi da-mi un mesaj cu idu tau am incercat eu sa iti dau mesaj dar nu ma lasa pentru ca sunt membru nou aici pe site. Multa sanatate.

6 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Psihologul nu poate decat sa-ti vanda niste gogosi, altceva nu are ce sa-ti faca.
Tratamentul pentru depresie/anxietate poate dura si 5-6 luni pana sa-si faca efectul, uneori chiar 1 an de zile la doze mici...

| AlinaaAli a răspuns:

Sincer si eu am nevoie de un raspuns la intrebarea asta :d cam de o saptamana nu mai pot sa dorm, deci pana la ora 2-3 noaptea stau si ma uit pe tavan sau ma foies degeaba in pat! sunt fff agitata,ma enervez din orice,absolut orice,nu mai suport pe nimeni si nimic,intr-adevar am avut si atacuri de panica,si poate e si din aceasta cauza dar e ceva insuportabil cand itii dai seama ca urlii la toata lumea fara motiv,ca toti te enerveaza, nimic nu mai e bine, etc!

| VladimirPutin a răspuns:

Psihiatrul normal că-ți zice că ești dus că altfel nu ar ai avea pacienți
și mie mi-a zis că nu sunt zdravăn la cap și că-mi trebuie tratament dar nu l-am urmat

| criisz a răspuns:

SIncer. eu cand citesc imi concentrez toata atentia asupra cartii si mai uit de ceea ce se intampla in jur. Chiar daca nu uiti de la inceput, treptat. am trecut peste. N-ar fi rau sa mergi la medicul de familie pentru a-i cere sfatul. iti poate recomanda niste pastilute care sa te ajute sa te odihnesti.
Gandeste-te ca doar tu singura te poti ajuta si ca poti trece peste daca vrei. In viata totul este trecator, dar depinde de vointa ta.
Multa sanatate

| roxanarooxy a răspuns:

Nici eu nu pot sa dorm bine imi i-a jumate sau 1 ora sau chiar 2 sa adorm.nu stiu ce am patit dar e foarte neplacut.

| valentina_2642 explică:

Ma gandeam sa merg la un psiholog, sa stau de vorba cu el, poate ma ajuta intr-un fel sa scap de gandurile astea. Va multumesc pentru sfaturi.O seara buna