| Clannad a întrebat:

As vrea sa ajut un prieten sa scape de dopaj! Cum trebuie sa procedez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dreamout a răspuns:

Si eu am un astfel de prietensad
Am vorbit foooarte mult cu el, si am aflat ca s`a apucat de droguri fiindca a apucat cu un anturaj in care se consumausad
Motivul: se simtea dat la o parte de prieteni :p
i-am explicat ca nu e bine ceea ce face, ca e un baiat de milioane, si ca adevaratii prieteni nu sunt cei care te duc spre astfel de lucruri.in plus, "prietenii" astia, nu cred ca o sa traiasca prea mult.
De asemenea, i-am spus ca face ve vrea cu viata lui, ca se autodistruge singur...sincer, mi-a zis ca e foarte important pentru el ca stie ca ii este cineva alaturibig grin
Am aflat de curand(nu de la el) ca s`a lasat de droguribig grin

Deci, cred ca ar fi bine sa-i arati prietenului tau ca ii esti alaturi, nu il certa, o sa faci numai rausad, dar vorbeste cu el, invita`l mai des la activitatile practicate de tine... timpul va rezolva:X

2 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall. Sa nu te superi pe mine, nu sunt negativist, dar nu vei reusi. Fiecare are calea lui. Nu noi hotaram. De incercat, poti, sau vei putea, prin ai arata diferite boli, diferite cazuri grave, decese, care au dus la distrugerea vietii. Cel putin vei avea constiinta impacata ca ai incercat. An nou fericit, tie si familiei tale Pa!

| lucas_6655 a răspuns:

Pai daca te ca u esti prietenu ala nu mai are sens sa scriu dar poate ca are sens mesaju pai incearca sa-l faci sa inteleaga ca nu-i bine depinde de faptul daca el este un tip intelegator daca nu atunci n-am rasp la intrebare dar daca este ai putea sa il convingi sa ia cat mai putin in fiecare zi deci baftabig grin plz funda