| anonim_4396 a întrebat:

Astăzi am fost constipată și m-am chinuit destul de mult la scaun. Am observat un mic, extrem de minuscul firicel de sânge roșu aprins și m-am speriat foarte tare. Când m-am șters nu mai era urmă de sânge, deci a fost vorba de extrem de puțin sânge.
E grav? Sunt șanse să am hemoroizi? Nu știu dacă e din cauză că sunt foarte speriată, dar simt un mic disconfort.
Menționez că am 26 de ani.
Ofer fundă pentru cel mai bun răspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu simti nici o durere nu cred sa ai asa ceva. Posibil sa se fi spart un mic vas de sange cand ai eliminat. E bine sa eviti constipatia consumand mai multe lichide. In timp pot aparea si hemoroizi daca vei mai fi constipata.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca ai hemoroizi, confirmarea vine de la firicelul de sange. Asa incepe totul, cu o inflamate, apoi cu un firiceld e sange si ulterior cu durere si sangerari masive.

Incearca sa-ti schimbi dieta si obiceiurile proaste de a manca, ca sa poti scapa de costipatie si hemoroizi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Care este cel ma bun răspuns? Cel ce te liniștește?
Cauzele acestei sângerări pot fi foarte multe. Polipi pe colon, hemoroizi, colită, o imflamație, o infecție sau o iritare a intestinului gros. Fiind sânge proaspăt nedigerat, care devine negru, provine de undeva din zona colonului sau a rectului. Să observi dacă se repetă.

| DonGiani a răspuns:

Ar putea fi și hemoroizi la interior dacă se repeta incidentul și ai cantități mai mari de sânge in următoarele scaune, mergi la medic. Sănătate.