| Krina a întrebat:

Ati auzit de boala "Zona Zoster"? Este periculoasa daca este netratata la timp?
Cum poti scapa de urmarile cutanate, in cazul in care exista sub forma unor pete maronii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Zona zoster apare in urma infectarii cu virus varicelo-zosterian a unui pacient care a avut in trecut varicela (varsat de vant). Apare ca o eruptie cu vezicule pe traseul unui nerv, este extrem de dureroasa. Aparitia bolii se face numai la pacientii care nu au imunitatea buna, de aceea acestia trebuie investigati atent pentru stabilira cauzei scaderii imunitatii.
Daca nu este foarte intinsa sau daca nu afecteaza regiunea capului sau a fetei, boala poate trece fara tratament. hiperpigmentarile cutanate dispar singure in cativa ani, nu e nevoie sa le tratezi.

7 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Este o boala mai mult neplacuta si enervanta decat periculoasa, mergi la doctor, respecta tratamentul si gata, ai scapat.

| mioara a răspuns:

Intra pe www.sfatul medicului .ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-as bucura foarte mult daca as primi si eu un raspuns la aceasta intrebare....Cum pot scapa de petele maronii lasate de zona zoster? Va multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se duc cu timpul... mie mi-a trecut. si nu ai voie sa le expui un an la soarehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica nu mai sunt foarte evidente...

| francissca a răspuns:

Eu am avut aceasta boala ''zoster'' iti apare de la varsat de vant in caz ca esti stresat sau ai imunitatea scazuta si ai avut varsat de vant iti apare o pata depinde in ce zona (mie mi-a aparut pe spate in dreapta dar se va nu sunt urmari adverse eu cel putin nu mai am nimicwinkingps:pe mine ma intepa in acel loc dar am crezut ca e de la bluza si intr-o seara cand mi-am facut dus mia-am dat cu buretele si ma ustura de nu am mai putut i-am spus mamei si am mers la doctor...si mi-a spus ca am ''zona zoster''. nu trebuie sa imprumuti haine de la prieteni si nici sa dai hainele cu care te-ai imbracat. dar nu te ingrijora mie mi-a dat o crema foarte buna si mi-a trecutwinking