| AvalohAlyn a întrebat:

Ati fost vreodata la psiholog? Cum decurge o sedinta? Si cat dureaza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am fost.
Pai iti pune intrebari despre tot ce ai facut, cum te simti, probleme pe care le ai si tu trebuie sa ii spui tot ce ai e suflet fara ezitare, aceasta/acesta va nota pe un carnet/foaie tot ce ai spus tu ..si te va sfatui ...cam atat big grin
Depinde, eu am fost 1 orahee hee

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine vorbești cu cineva care îți e aproape de sufletul tău decât unul care își face doar meseria. Ăla care chiar îi pasă de tine te va înțelege mult mai bine. Psihologul nu te înțelege ci te tratează ca pe un tip anormal cu probleme și dă niște sfaturi din teoria învățată la facultatea de psihologie. Nu pot spune că nu am avut niciodată probleme dar din aceste considerente nu am apelat și nu voi apela niciodată la un psiholog. În plus, dacă ești inteligent poți să te înțelegi singur, iar psihologul nu îți va putea oferi niciodată ceea ce ai nevoie cu adevărat ci poate doar să îți modifice un pic modul de a gândi, ceea ce dacă tu ai voință proprie și poți gândi cum trebuie poți să faci și singur.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Dar sunt și oameni care nu pot face multe lucruri singuri și care sunt destul de slabi...Nu zic că psihologii sunt inutili pentru toți. Sau pentru lucruri chiar traumatizante sau critice, atunci da, e nevoie de psiholog...

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Eu nu am pe nimeni... straight face.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu ai vrut să ai căci dacă căutai găseai într-un mod. Eu ți-aș da mai multe detalii, dar nu pot aici. Acum nu știu cum ești tu dar eu nu aș putea să vorbesc cu cineva care nu ar pune suflet, mai bine le-aș ține în mine. Și în rest cu modul de a gândi, am spus, cu voință poți să ți-o schimbi și singură.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Știu și eu niște noțiuni psihologice și în loc să vorbesc cu un străin și un străin căruia nu-i pasă... sfaturi poate să îmi spună și domnul Google că tot aia e.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Da, inteleg ce vrei sa spui ...totusi am fost nevoita sa merg pentru ca mi s-a cerut si m'a ajutat foarte mult mai ales in problemele de sanatate(mi-a facut recomandari la medici si m'a trimis la un medic pentru sfaturi in legatura cu niste pastile care imi facea rau sad) si plus ca era si din liceu acel psiholog plus profesoara de psihologie happy

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă ai probleme de sănătate, atunci da, e de înțeles. Eu mă refeream la probleme mai puțin grave, cum am și spus.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu știu că la tine treaba e mai delicată, dar mă refeream doar la acel aspect, ai înțeles tu care...Eu chiar sper să îți fie cât mai bine, ești o fată deosebită și e păcat că trebuie să suferi pe urma unor boli care nu au fost la alegerea ta să le ai. Chiar sper să îți fie cât mai bine...

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Pentru ca nimeni nu m'a inteles si am fost singura toata copilaria ( gen : nu fa aia, fa asta, nu te duce pe la x ca nu e bine sau ca nu ii suport(bunica mea) ) Toti au dorit sa ma schimbe asa cum au dorit si asa m-am inchis in mine si cam atat ...Si lipsa parintilor(nu imi aduc aminte sa fi petrecut ceva impreuna vreodata sad m'a facut sa nu imi doresc nimic ..altceva sad De aceea mi se intampla tot (boala, singuratate ..etc)

| AirănMeidăn a răspuns (pentru anonim_4396):

a, deci tu iei faptul ca parintii tai sau bunica ta iti voiau binele si iti ziceau ceea ce credeau ei ca e mai bine ca pe ce ceva rau, si ca voiau sa te schimbe? deci tu cand o sa ai un copil si de exemplu ala vrea sa mearga sa se joace cu alti copii care trag prenadez, o sa-i lasi ca nu cumva sa le schimbi personalitatea?
bafta cu asta, serios

| T0T a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Iti place sa vorbesti fără sa stii despre ce e vorba. Zi merci ca nu esti in situatia ei.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ar trebui sa treci peste si sa iti gasesti persoane cu care sa fii apropiata. Sunt multi copii si abandonati de tot de parintii lor si au reusit sa treacă peste, la o noua etapa a vietii.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru T0T):

Psihologii nu se fac psihologi daca nu le-ar pasa de ceea ce fac. Le place meseria respectiva cu un motiv. Si daca o parte din studenti fac psihologia pentru ca vor sa afle mai multe despre cum functioneaza mentalitatea umana, iar altii care vor sa afle mai mult despre ei, o mare parte dintre psihologii care ajung sa si practice, practica meseria respectiva din placere si pentru ca doresc sa ajute oameni. Ca sa ajungi un psiholog specializat ai nevoie de ani de studii, nu ai face asta doar de dragul de a o face. Plus de asta in anii astia de studii, fac si practica.
Apoi psihologii sunt fie pentru oamenii care doresc ajutor, precum persoana care a pus intrebarea, fie pentru oamenii care au probleme psihice. Sunt oameni cu atacuri de panica, oameni anxiosi, oameni cu fobii etc. Iar daca ei doresc ajutor specializat, nu este nimic in neregula cu asta. Pentru astfel de probleme, o persoana apropiata, care nu a trecut niciodata prin asa ceva, nu te va intelege niciodata. Da, ii va pasa mai mult de tine, ii va parea rau pentru tine, dar asta nu inseamna ca are si sfatul potrivit. De asemenea, sunt oameni depresivi, obsesivi, care nu mai pot gandi cum trebuie, nu mai diferentiaza intre bine si rau. Iar pentru astfel de probleme ai, din nou, nevoie de o indrumare profesionala, obiectiva.
Si nu este intotdeauna usor sa gasesti raspunsul singur, poate tie ti-a fost usor, dar altora nu le este. Asa cum tu nu poti empatiza pe cei care nu pot gasi un raspuns singur, considerandu-i "fara vointa proprie", la fel ar putea sa ii considere si cei apropiati, pentru ca pur si simplu nu pot pricepe tipul asta de comportament.

De obicei sedinta dureaza o ora, timp in care psihologul te va intreba despre problemele pe care le ai, te va intreba diverse detalii despre viata personala si va nota sau nu, cate ceva.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru T0T):

dupa tine n-ar trebui sa dai nici un reply pe site pana nu stii povestea de viata a respectivului user si eventual numele primului catel, ca pe yahoo, nu?
situatia ei fiind? ca au abandonat-o parintii si are epilepsie sau ce naiba zicea ca are? cica de-aia i se intampla tot, boala si singuratatea, si de asta sta toata ziua pe TPU si se plange de asta, si nu iese afara sa scape de asa zisa singuratate
mai lasa-ma

| T0T a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Eu nu am spus ca nu le place meseria, am spus ca nu pun suflet pe situatia ta. Cu asta nu esti indreptatita sa mă contrazici pentru ca nu-s paralel cu anumite situatii. Nici nu prea are cum un străin sa pună suflet, cum ziceam isi face doar meseria. Eu am spus clar ca sunt situatii in care e nevoie de un psiholog si am spus in ce fel de situatii. Nu am chef sa repet sau sa schimb zeci de replici caci stiu cum sta treaba si degeaba mă contrazici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Pai da ...am pus doua intrebari despre chestia asta pe TPU si acum imi sari in cap, de unde sti tu ca stau toata ziua pe TPU?
Am spus la doua persoane din propria initiativa despre ce este vorba, restul am fost intrebata de cateva.
Daca treceai prin ce am trecut eu intelegeai ...nici el poate nu ma intelege perfect (pentru ca nu a trecut prin asta) dar mi-a dat sfaturi la fel si kama.
Si nu, nu stau numai pe TPU...

| T0T a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Vai de capul tau, tu iar vorbesti fără sa stii...Reactia ta denota nesimtire. Nimeni nu spune sa nu răspunzi, dar răspunzi pe baza a ceea ce stii, nu sa aberezi si sa dai dovada ca ai un caracter infect, iarasi.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru T0T):

da, raspund pe baza a ceea ce stiu
exact asta am facut

| AirănMeidăn a răspuns (pentru anonim_4396):

da, esti un fulgusor special de zapada si nimeni nu te-a inteles vreodata, ne-am prins cu totii

| anonim_4396 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Mersii big hug big hug kiss

| T0T a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Problema e ca nu stii nimic si iti dai cu părerea desi daca ai fi fost tu in situatia ei nu ai mai fi avut atitudinea asta de rahat. Dar ca sa ii intelegi pe altii iti trebuie caracter si putin creier. Am spus tu ar trebui sa zici merci ca nu te-a bătut soarta cu probleme mari de sănătate si familie. Era cazul sa te aptii dar la ce sa ne mai asteptam de la un om asa ca tine... Poate te va lovi viata si sa vezi cum e sa dai de oameni care sa te condamne fără sa stie despre ce e vorba si sa te judece. Dar tu nu te gandesti la asta... Dacă nu ai caracter nu ai cum sa te pui in pielea altuia sau sa încerci sa intelegi pe altcinev. Atitudine patetica.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru T0T):

Foarte multi psihologi sunt empatici, daca nu, chiar majoritatea care ajung sa profeseze. Un psiholog empatic va pune mai mult suflet decat pune un prieten care nu se poate raporta la trairile si emotiile tale.
Nu stiu daca stii chiar atat de bine pe cat spui, avand in vedere ca uiti una dintre cele mai importante aspecte ale unui psiholog bun si anume empatia. Iar doi la mana folosesc aceasta empatie intr-un mod obiectiv. Pe baza acestor doua principii iti inteleg trairile si apoi gasesc o solutie obiectiva. Cred ca sunt mai potriviti decat un prieten care sta si plange cu tine, dar nu are niciun sfat de oferit. Cred ca singurul tip de persoane care pot fi ajutate de asemenea prieteni sunt cele care nu au parte de suficienta atentie si nu au de fapt nicio problema in afara de asta.

| T0T a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Tu poti spune ce vrei. Asa pot spune si prin 100 de rânduri ca nu sunt de acord si sa neg tot. Pe baza a ce am văzut mi-am format o opinie si nu mi-o schimb. Sunt raritati cazurile de psihologi care pun suflet. Atât am mai avut de spus. Mai mult degeaba spun ca nu ajungem nicăieri. Eu nu am de unde sa stii de unde ai tras aceste concluzii dar concluziile mele nu sunt din neant. Eu mereu voi considera un prieten sau un membru al familiei mai de ajutor si ma raportez la mine. Pentru mine da, e mai de ajutor un prieten si punct. Nu mai am nimic de zis, opinia asta nu mi-o schimb caci sunt sigur de ea, mai ales când ma raportez la mine si la situatiile intalnite de mine.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru T0T):

Ok, este interesant faptul ca sustii ca ideile tale nu vin din neant, desi nu ai fost vreodata la un psiholog, nu ai vazut cum si pe ce se bazeaza un tratament psihologic, nu ai studii si nici nu ai practicat in domeniul respectiv. Psihologii sunt invatati sa fie empatici.
Iar pentru tine, poate un prieten care arata ca ii pasa de tine este suficient, asta inseamna ca problemele tale (d.p.d.v. psihologic) nu au fost niciodata foarte grave, ceea ce este foarte bine. Insa multi si mai ales cei care vor, precum si persoana care a pus intrebarea de fata, au nevoie de o opinie obiectiva.
Iar un prieten nu va fi niciodata mai calificat sa iti dea sfaturi decat un om antrenat timp de 11 ani (cel putin atat dureaza in Belgia sa te specializezi, nu stiu exact cat dureaza in Romania) sa inteleaga si sa se raporteze la alte comportamente umane.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Si mai vreau sa adaug ceva ca sa intelegi de ce evit o discutie mai deschisa. Fiecare având opinia o are datorita unor fapturi si nimieni nu poate sa ti-o modifice printr-un răspuns care mai mult reprezintă niste opinii sprijinite de vorbe goale. Esti genul de persoana care tine sa aibă mereu ultimul cuvânt si pana la urma tot asta-i rezultatul caci eu mă satur repede de lucruri de genul caci nu ma simt într-o competitie de dezbateri si nu tin deloc neapărat sa bag pe gat opinia mea cuiva prin toate resursele. Daca chiar aveam aceasta plăcere răspunsurile mele erau interminabile de asemenea dar mi se pare un efort inutil. Nu o lua in nume de rau, dar e doar un sfat, sa încerci sa iti expui opinia dar daca vezi o opinie in contradictoriu de a ta sa nu pornesti mereu de la premisa ca ai întotdeauna dreptate si iti sustii cauza ta pana la capătul capatului ca un om condamnat la puscarie pe degeaba...

| T0T a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Nu am fost dar cunosc foarte multe persoane care au fost. Tragi concluzii fără sa stii ce baze au opiniile mele. Cat despre prieteni ei sunt mult mai calificati sa iti fie alaturi sufleteste caci pe mine mereu m-a dus capul sa gestionez situatiile in care sunt si sa ma sfatuiesc singur, si am ajuns undeva si nu regret nicio decizie luata pana acum. Eu închei, citeste răspunsul anterior.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Si mai ratezi un lucru...nu am spus ca psihologii sunt inutili! Am zis mai sus in ce situatii isi au utilitate si pentru ce cazuri si persoane. In acele situatii da, e nevoie de ajutor specializat.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru T0T):

Faptul ca multe persoane au fost si au avut o anumita opinie, nu inseamna ca stiu ce anume fac psihologii si faptul ca psihologilor nu le pasa de tine. Multi dintre oameni se duc la psiholog avand asteptari diferite si eronate precum faptul ca psihologul da din nas ca Samanta si iti rezolva problemele. Sau faptul ca psihologii sunt acolo sa iti fie prieteni. Toti oamenii care se duc la psihologi cu astfel de preconceptii, da, vor trage astfel de concluzii gresite.
Eu iti spun din perspectiva unei persoane care studieaza in domeniul respectiv, cunoaste oameni care studiaza si cunoaste oameni care profeseaza de ani de zile si au mult mai multa experienta in domeniul respectiv decat va avea vreodata vreo persoana care s-a dus la un psiholog o data, crezand ca psihologul respectiv este un prieten platit. Nu stii cu ce asteptari s-au dus persoanele respective la psiholog, multi nu o vor admite nici in fata altora, nici in fata lor. Si eu am fost la randul meu la psiholog in adolescenta, asa ca stiu cum este sa fii si in pielea pacientului. Daca tu sustii ca nu vorbesti din neant, atunci eu cu siguranta nu o fac.
Apoi, repet, da, un prieten si o ruda caruia ii pasa de tine va fi mai potrivita atunci cand te simti putin trist. Si da, poate tu ai putut sa iti gestionezi problemele singur. Oricum ar fi, te bazezi dupa cele doua principii eronate pe care le-am mentionat un pic mai sus. In primul rand, psihologul nu este acolo sa iti arate cat de mult ii pasa lui de tine. Daca ai nevoie de atentie si de cineva care sa iti spuna cat esti de important pentru el/ea, te duci la mama, o ruda, un prieten/a. Iar in al doilea rand, psihologul nu iti rezolva problemele. Psihologul te indruma, insa tu iti gestionezi oricum singur problemele, cu sau fara psiholog.
Cat despre faptul ca am intrat in vorba cu tine, nu am facut-o pentru ca ai o opinie diferita de a mea. Am facut-o pentru ca intrebarea de fata se refera la experienta pe care am avut-o cu psihologii (daca am fost sau nu), cat dureaza o sedinta si in ce consta. Poate persoana in cauza este interesata, sau nu. Tu nu ai raspuns la intrebare, de fapt, decat la prima, dar ai tinut sa argumentezi inutilitatea psihologilor si faptul ca rudele sau prietenii sunt mai buni, fara sa stii in ce situatie, ce probleme personale si cum se descurca persoana care a pus intrebarea. Poate cine a pus intrebarea crede ca sufera de depresie cronica sau chiar sufera de depresie cronica. Fara sa stii care este situatia, ai sustinut ca prietenii sunt mai buni. In astfel de cazuri, prietenii nu te scot din depresie oricat de mult ar vrea ei si oricat ti-ar spune cat de mult le pasa de tine. Un om care nu a trecut prin drepesie nu va intelege niciodata ce inseamna depresia, la fel cum unui depresiv nu ii va pasa cat de mult le pasa altora de el.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru T0T):

o nu, mami! tocmai mi-a spus ca am o atitudine de rahat!

cu un mesaj inainte mi-ai spus ca am un caracter infect, acum imi spui ca n-am caracter. gj, m8. oricum, nu asta era ideea
da, ai dreptate, chiar era cazul sa ma "aptin" de data asta! de ce nu ma pot abtine niciodata?! airan copil rau cu caracter infect si fara caracter ce esti
eu inteleg, te-au abandonat ai tai acum 15-16 ani, ok, nu zic sa nu ii pese sau ceva, dar nu e prima data cand o vad ca se plange de situatia in care e si de cat de singura se simte si ca nimeni n-o intelege. bine, mai nou s-a apucat si ea de chat intensiv pe intrebari din cate vad, a luat disease-ul ala de la trivia. dar da, ai dreptate si tu intr-o anumita masura, nu sunt deloc empatica, nu pot sa fiu. totusi prefer asta decat sa o plang si sa o consolez aici prin niste mesaje sau raspunsuri
eu si caracterul meu infect pe care nu-l am! hai ca asta a fost chiar buna

| T0T a răspuns (pentru AirănMeidăn):

E logic că oricine are caracter, nu trebuie să iei mot-a-mot tot ceea ce zic căci tu pare-mi-se că nu prea știi limba română iar când un om îți zice că nu ai caracter nu știi la ce se referă. Trecând peste asta și peste faptul că eventualele greșeli gramaticale se datorează faptului că scriam de pe telefon...Are dreptul să se plângă de câte ori dorește și dacă era în subiect și eu am comentat la răspunsul ei are tot dreptul să dea o replică legată de subiect, iar tu intervenind așa aiurea fără să te vizeze deloc discuția și nefiind în cunoștință de cauză este într-adevăr penibil. Eu chiar nu pricep ce treabă ai tu cu alții și de ce te doare atât de tare capul când vezi că cineva aici își împărtășește trăirile. Fiecare are dreptul ăsta, cum îl aveai și tu căci și tu te plângeai pe aici prin întrebări. Nu îmi pasă de ceea ce preferi tu dar nu te băga unde nu îți fierbe oala altfel dai dovadă de multe lucruri pe care dacă încep să le mai enumăr consideri că te-am jignit.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru T0T):

haide, enumera-le, serios

cica sa nu ma bag unde nu-mi fierbe oala. e un site public, am dreptul sa "ma bag" oriunde vreau eu si sa spun cam orice vreau atata timp cat persoana aia alege sa-si faca publice asa zisele trairi cum spui tu. sa nu se astepte sa nu primeasca doar incurajari si tampenii de genul avand in vedere ca oricine poate vedea ceea ce scrie ea pe site

| T0T a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Nu am spus că nu ai dreptul, dar trebuie să ai minimul de bun simț. Tu când vezi pe cineva că expune ceva aici am impresia că începi brusc să ai o durere de cap și singura metodă de a îți trece este să începi să scrii ca un hater fără ocupație prostii pe lângă doar ca să fii și tu acolo, să îți dai importanța pe care nu o ai. Dacă tu consideri că încurajările sunt tâmpenii și criticile și trolling-ul sunt lucrurile cu adevărat importante e foarte grav. Eu nu mai răspund că m-am plictisit. Nu am chef să te jignesc acum dar presupun că ai prins ideea.

| T0T a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Eu îi știu situația tipului per ansamblu și în cazul ăsta am spus ce am spus pe baza a ceea ce știu.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru T0T):

blestemat sa fii tu si fariseii ca ei detin cheia imparatiei cerurilor iar ei nu intra si nu lasa nici pe altii sa intre

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Un psiholog e platit ca sa rezolve problemelor alora prea incapabili sa treaca singuri prin ele. Nu e platit sa ii pese de tine, ci e platit sa solutioneze. Sa gandeasca in locul tau. Si iti garantez eu ca majoritatea oamenilor nici n-au nevoie de empatia altora, ci doar momaile!

In rest, sa-ti fie rusine ca ai permis lui OoBunnyoO sa scrie iar mult si prost.
N-am vazut pe nimeni pe tot site-ul pe cineva atat de incapabil ca ea sa-si concentreze o idee in mai putin text. Mai trist, crede ca e si bine ce face.

Cat despre maidenitza, oricat de nesuferita si trololol iti pare, zice bine. N-o poti invinui pe ea de multe chestii, asa cum a zis, se bazeaza doar pe ceea ce a putut sa stie.
Si poate ar trebui sa iei in calcul ca Jwoaua are nevoie de ceva mai serios in viata ei, nu de incurajari de a ramane la fel de nasoala viata ei!

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricine are nevoie de empatie, un om care nu o primește deloc ajunge rău.

Cine ești?( din curiozitate)

În rest legat de psiholog, asta am spus și eu. Acum pe unii îi ajută acele soluții mai mult nefiind capabili să gândească pentru ei, alții de tot ce au nevoie este acea empatie și în cazul de față sunt sigur că de asta e nevoie. Psihologii de asemenea sunt buni în cazul în care pacientul suferă de vreo boală sau afecțiune, și depresia în adevăratul ei sens poate fi considerată o afecțiune.

Cât despre tipă sunt sigur că nici ție nu ți-ar conveni ca cineva să zică anumite lucruri deranjante pe lângă având în vedere că nu știe nimic despre tine.

E adevărat ce spui, cel mai mult are nevoie de ceva care să se materializeze în viața ei dar încurajările și empatia, din punctul meu de vedere, mereu vor fi utile.

| T0T a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Https://www.youtube.com/watch?v=p50EsuX_qiE

Dacă înțelegi ce vreau să zic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Suntem pe Internet. Aici sunt multi „nesuferiti" care dau la taste. Trebuie sa intelegi ca la cat de libertate avem fiecare poate sa aiba cate personalitati multiple doreste, gen eu.

De aceea, nu recomand niciodata sa-ti plangi de mila pe net.

Cum spunea o baba inteleapta in filmul Second Best Exotic Marigold Hotel:
"If there’s one thing I can’t [stand], it’s self-pity. Don’t be that idiot! It destroys everything around it." Si asa si e. Nu multi vor putea vedea asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut happy
Nu ma plang pe intreg TPU despre chestia asta cum spune ea. Nu am cautat aici incurajari ci sfaturi si le-am primit din partea lor (GreyN si Kama-nu cred ca o sti ), am pus 2 intrebari despre asta si mi s-a raspuns si am raspuns tot pe baza a ceea ce mi s-a intamplat aici la intrebarea asta si inca una ( Cea a lui GreyN). Cum am scris mai sus decat la doua persoane am spus problema mea din propria initiativa si restul m-au intrebat despre ce mi s-a intamplat, in privat la fel cum si ei mi-au spus problemele lor(unii chiar au avut mai grave, dupa parerea mea). In alta parte nu am mai discutat despre problema mea. Daca te uitai la ordinea raspunsurilor ai fi vazut ca primul raspuns a fost al meu direct la subiect(cel cu funda), GreyN mi-a comentat la raspuns si eu am dorit sa dau reply si asa s-a intamplat doar ca Airan a intervenit in aceasta chestie ( GreyN stia deja despre ce este vorba in situatia mea ). Nu a fost nevoita sa intervina pentru ca eu aveam o conversatie cu el (stiu, nu trebuia sa facem aici chat) de aceea ii cer scuze lui Alan pentru asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba va stiu pe toti. Voi nu ma stiti pe mine fiindca imi schimb blana prea des.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Un psiholog nu este platit sa rezolve problemele altora, este platit sa ii asiste pe altii pentru a-si solutiona singuri problemele. Nu gandeste in locul tau, nu este un papusar care te controleaza. Cat despre empatie, spune-le asta oamenilor care au probleme si le imparatsesc pentru ca spera ca altii sa ii inteleaga. Gasesti o gramada, care isi plang de mila in fata altora, mai ales in Romania. Daca nu ar spera sa gaseasca empatie, compasiune si atentie din partea altora, nu ar impartasi.
Cat despre faptul ca scriu prea mult. Am raspunsuri lungi si raspunsuri scurte. Cele despre care consider ca necesita argumente sunt lungi, ca sa arat ca nu imi scot ideile din... neant. big grin

P.S. In mod normal m-as simti putin ofensata de raspunsul tau, mai ales daca ai fi parut a sti despre ce vorbesti. Dar cand am vazut stupiditatea si tampeniile pe care le aberezi, nu pot decat sa ma simt bine ca am un hater atat de idiot.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru anonim_4396):

turbox?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru T0T):

In cazul in care stii situatia lui destul de bine, atunci imi pare rau, greseala mea.
Insa eu am dedus, din intrebarile lui precedente faptul ca este destul de hotarat sa mearga la psiholog si faptul ca este foarte timid. Timiditatea, uneori in exces, poate fi o afectiune, precum anxietatea sociala, dar este destul de greu de dedus, doar in urma a catorva intrebari pe TPU, daca el chiar sufera de asa ceva. Iar in cazul in care acest lucru ar fi adevarat, are nevoie de un psiholog sa puna un diagnostic si sa urmeze un tratament. Oricum, asta a fost singurul motiv pentru care am intrat in vorba cu tine, pentru ca mi s-a parut ca incerci sa il convingi sa nu mearga la psiholog, desi s-ar putea sa aiba o afectiune reala si el pare sa doreasca sa mearga la o consultatie. Insa, in niciun caz nu a fost pentru ca ai o opinie diferita de a mea.
Mersi pentru comentul pe care i l-ai lasat tipului/tipei de mai sus. Dar comentariile lui chiar nu conteaza. Cineva care isi face diverse conturi sau isi schimba numele de 100 de ori pe un site, doar ca sa isi pastreze anonimitatea (pentru nu stiu ce motiv), sa capteze atentie si sa se comporte ca un idiot, chiar nu poate fi luat in serios.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Ma asteptam sa reactionezi impulsiv. Esti previzibila si nu dezamagesti. Mai ales ca tu insati ma acuzi ca as fi scris nu stiu ce tampenii pe care tu pretinzi ca le-ai fi inteles de la mine. Dar ai inteles o laie si evident ca am satisfactie deplina de troll si hater dubios.

Psihologul este ca un fizioterapeut! Fizioterapeutul nu merge el pentru tine. Te ajuta pe tine sa poti merge. La fel, psihologul iti arata ceea ce tu esuezi sa vezi ca poti rezolva cu propriile forte! Prin urmare, iti da solutia la o problema, ori te impinge spre ea cu pasi marunti sau mari in functie de problema!
Astfel, dupa ce ai afirmat tu adineauri reiese ceea ce spune chiar GreyN, ca te duci degeaba la psiholog cand poti sa te duci la maica Tereza! Deci felicitari ca acum il aprobi pe el ca sa ma contrazici pe mine! Deja imi placi si mai mult!

Iti recomand sa utilizezi de acum butonul de Ignore pana nu e prea tarziu.

Ma amuz de raspunsurile tale fiindca nu esti fata proasta. Chiar le zici bine, dar te intinzi excesiv de mult in expunere scrisa. Vorba multa, saracia omului. Eu as putea face un rezumat clar si concis la orice raspuns de al tau de pe TPU. Si daca pot face rezumat este grav! Ai inteles? Nu!? Normal ca nu. Nu-mi mai da reply. Esti prea previzibila.

Stai ca era sa uit sa te contrazic si pentru faza cu empatia.

DA, oamenii (cred ca / simt ca) vor empatie din partea altora. Dar n-au nevoie de ea! Sa-ti plangi de mila e penibil pentru propria persoana. Tu te ridici singur din groapa. Nu te ridica altul. Cand e vorba de asemenea probleme launtrice. Un om inteligent cauta solutii sa iasa din depresie, nu le-o arata altora ca sa-l compatimeasca, ci eventual sa-l ajute sa treaca peste. Dar atentie, un om inteligent. Restul ajung la matale sa le folosesti ca suport de batiste!

Hai, pa pa! kiss
We will meet again somewhere else.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Neah!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te lua dupa toti "expertii" de pe aici ca majoritatea vorbesc dar habar nu au ce. grey mai expert care nu a fost vreodata la unu dar "el stie mai bine". si iron moare de ciuda ca grey te pupa pe tine in dos si nu pe ea.

din ce am vorbit cu multi pana acum, psihologul i-a ajutat, nu am fost personal la unul, prefer sa tin in mine chestiile astea pentru ca nu ma afecteaza. dar sa vii aici sa zici ca un dobitoc ca e mai bine sa te duci la prieteni ca "ei stiu mai bine " e de om tampit. prietenii te asculta dar habar nu au cum sa rezolve problema pe cand ala are o facultate facuta special ca sa stie cum sa te ajute. nu te lua dupa toti hahalerii de aici

70 răspunsuri:
| AvalohAlyn explică:

Ati facut chat la mine in intrebare...10 ani de munca in folosul comunitatii, la toti!big grin

| AvalohAlyn explică:

Cine crede ca psihologul este inutil si subestimeaza psihologia nu stie ce-i cu el..Psihologia e o stiinta noua, o ramura noua si nu stiu de ce unii nu inteleg ca a te duce la psiholog e la fel ca si cum te-ai duce la medicul urolog sau oncolog. Poate, psihicul, are importanta cea mai mare intr-un organism...happy Cei ce isi dau cu parerea aiurea sa studieze putin psihologia..si apoi sa comenteze..prietenul ala bun care cica poate sa iti tina loc de psiholog nu va sti niciodata cum sa te scoata dintr-o depresie sau cum sa faca sa te ajute sa iti infrunti atacurile de panica, de exemplu.

| T0T a răspuns:

Nu am fost și sunt bine merci.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Nu, nu am fost, dar stiu ca te ia la intrebari. laughing Dureaza 30 min - 1 ora sau 2.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am fost. Ma consolez mai bine ca un psihopat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce este mai trist însă la această postare: bietul Alin se uită ca mâța în calendar și nu învață nimic din aceste aparente conflicte. Nu cred că o va face prea curând.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Ce te face sa crezi asta?happywinking Si la ce te referi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Meidăn, GreyN, sunt useri care m-ar recunoaste de pe orice cont de la un prim raspuns, altii nici la anul fiindca nu cunosc destul de bine site-ul, cazul vostru. E irelevant pana la urma cine sunt, caci sunt acelasi user de ani de zile, doar cu alt cont. Nu schimb conturile pentru a pastra anonimitatea ca s-o terorizez pe OoBunnyoO. Ea oricum nu m-a cunoscut niciodata de pe niciun cont.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Impulsivitatea nu inseamna feedback. Daca eu sunt previzibila, nici tu nu esti prea departe. Incerci cumva sa imi demonstrezi cat de previzibila sunt spunandu-mi ca daca iti raspund sunt previzibila? Ce-i asta? Un fel de psihologie inversa esuata? laughing)

In primul rand sa sustii ca psihologul gandeste in locul tau este aberatia din primul tau raspuns. Daca iei un om cu nictofobie (frica de intuneric), acel om gandeste singur, este perfect sanatos, nu are nicio problema, decat ca are o frica severa de intuneric. El stie ca nu este nimic in intuneric, constientizeaza si este capabil sa inteleaga ca nu este nimic in neregula cu intunericul si totusi se panicheaza cand sta in intuneric. Stie ce ar trebui sa faca, dar nu o face, pentru ca nu poate si nu pentru ca nu ar sti sau nu ar putea sa gandeasca. Psihologul in cazul asta il invata diverse tehnici cum sa scape de aceasta frica. Fie tehnici de relaxare, fie terapia prin expunere, stie ce este prea mult pentru pacient si ce este prea putin. Asa functioneaza majoritatea terapiilor, daca nu toate. In primul tau raspuns sutii ca psihologul gandeste in locul tau, iar in al doilea raspuns compari psihologul cu fizioterapeutul, spunand ca el de fapt te asista. Ceea ce, apropo am zis si eu un pic mai sus. Deci, punctul tau de vedere, este ca de fapt nu ai punct de vedere?

Faptul ca sustii ca oamenii nu au nevoie de empatie, este din nou o aberatie, pe care nu cred ca mai are rost sa o explic, pentru ca deja am facut-o. Iar acum sustii ca oamenii doar cred ca au nevoie de empatie. Nu stiu cum poti fii atat de sigur ca stii mai bine ce vor oamenii si crezi ca poti vorbi in locul lor, desi majoritatea pare sa te contrazica. Este o diferenta intre aroganta fondata si aroganta nefondata.

In al treilea rand, faptul ca sustii ca oamenii inteligenti nu sunt capabili sa gaseasca o solutie este din nou o aberatie. Inteligenta si iq-ul ridicat sunt de obicei asociate cu bolile mintale. Oamenii prosti si slabi de caracter sufera mult mai rar de depresie si de alte probleme psihice. Inteligenta este asociata de foarte multe ori cu bolile mintale. Pana la urma, stii ce se spune, ignorance is bliss.

In al patrulea rand, nu nu am fost si nici nu sunt de acord cu GreyN. El sustine ca prietenii sunt de multe ori mai potriviti decat un psiholog caruia nu ii pasa de tine. Eu am spus ca, doar in unele cazuri in care ai nevoie de cineva care sa arate ca tine la tine. Apoi am spus ca psihologilor le pasa de tine, pentru ca sunt antrenati sa fie empatici (apropo, empatia si compasiunea sunt doua lucruri pe care le poti dobandi prin antrenament si expunere). Ei vor fi capabili sa se puna in pielea ta, fara sa inceapa sa planga cu tine, ci vor reactiona la ceea ce simti. Ei nu sunt acolo sa iti fie prieteni, deci sa planga cu tine. Si nici nu gandesc pentru tine. De multe ori oamenii care nu sufera de probleme grave, gasesc solutiile inainte sa se duca la psiholog, problema este ca nu le pot aplica in viata reala. Iar pentru asta ai nevoie de o tehnica potrivita. Toate lucrurile astea le-am scris si un pic mai sus si poate daca ai fi citit ai fi inteles punctul meu de vedere. Am sustinut de la inceput pana la sfarsit ca psihologul nu este platit sa fie prietenul tau, dar este platit sa te ineleaga si sa te indrume. Empatia este folosita in mod obiectiv, in cazul psihologilor, pentru a sti ce tratament sa foloseasca. Si chiar nu stiu de unde ai tras concluzia ca am spus ca degeaba te duci la psiholog.

In al patrulea rand, din raspunsul lui GreyN si din raspunsul tau nu pot decat sa deduc ca l-ati facut molau, slab si prost pe cel care a pus intrebarea pentru ca doreste sa mearga la un psiholog. La fel cum i-ati facut pe toti cei care merg la psiholog.

In al cincilea rand, da, GreyN a fost de acord cu faptul ca sunt oameni care au nevoie de un tratament special. Dar cum puteti voi deduce fara specializare sau experienta cu psihologii, ca cel care pus intrebarea pe site chiar nu are nevoie de un psiholog?

Cat despre raspunsurile mele lungi, dupa cum spuneam imi place sa argumentez. Nu spun doar x, ci spun cum am ajuns la x. Unii oamenii inteleg mai bine daca vad rationamentul din spatele concluziei. Unii devin confuzi. Dar asta am observat deja cand eram deja la: "In al patrulea rand…"

Iar despre faptul ca nu cunosc suficient site-ul, imi pare rau ca am si altele de facut si nu tin seama de diversi indivizi care se dau in spectacol si nu sunt capabili sa capteze atentia decat schimbandu-si numele de 10 pe saptamana. Cei pe care ii cunosc sunt cativa, dar sunt cei care conteaza. Nu-i de mirare ca nu imi amintesc de prezenta ta, nici nu cred ca o voi face si nici nu ma voi obosi sa o fac pe viitor. Nu cred ca are rost sa imi amintesc de cineva incapabil sa se concentreze pe un raspuns mai mare de 10 propozitii.

Te rog, bucura-te de raspunsul meu extrem de lung si suculent. A fost conceput cu grija si este cu dedicatie speciala pentru tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Iar ma ataci pentru lucruri pe care nu le-am zis sau le-ai inteles fix pe dos. Si mai are rost sa-ti mentionez cat de inutil de mult scrii doar ca sa iti insiri niste argumente la fel de inutile?
Dar imi place ca te-am provocat. Achievement unlocked.
laughing
Am dislexie, draga. Nu ma pot concentra pe texte lungi. Pierd repede randul. Uit unde am ramas. Sau poate observ cand interlocutorul e un balmajit care palavrageste inutil.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-ai provocat. Daca m-ai fi stiut atat de bine pe cat sustii, poate ai fi stiut si faptul ca uneori imi place sa enervez lumea. Mai ales idiotii. Din cauza asta continui sa raspund si din cauza asta am hateri ca tine (care se pare ca ma cunosc) si persoane care ma ignora. Desi eu nu am ignorat pe nimeni pe site. Poti sa o numesti o placere vinovata si o caracteristica nu foarte atragatoare in femei. Dar cred ca voi supravietui. Insa, this is how I get my kick.

Cat despre argumentele mele este normal ca primul si unicul lucru pe care il vei avea de spus va fi sa numesti argumentele mele inutile. Avand in vedere ca nu mi-ai inteles nici raspunsurile mai scurte si nici nu esti capabil sa iti sustii un punct de vedere pentru ca te-ai contrazis singur. Ceea ce apropo este chiar hilar, sa sustii in primul raspuns ca psihologul este platit sa gandeasca pentru tine, iar in al doilea sa sustii ca psihologul, de fapt este ca un fizioterapeut care te ajuta sa poti merge, nu merge in locul tau, spunand exact ceea ce am zis si eu, in raspunsul meu scurt, chiar. Ma indoiesc ca poti face diferenta dintre balmajeala si altceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Of, of, hai sa-ti zic eu una.
Eu sunt programator. Eu cand vad un bug in cod, incep sa fac fix direct de acolo de unde incepe problema. Deci nu sunt chiar dislexic.

Ei bine, cand eu vad ca tu incepi prost deja, crezi ca ma mai obosesc sa citesc restul? Cu atat mai mult cand esti unul dintre userii de pe site care si adora sa compuna o simfonie de taste.
N-ai decat sa crezi ca sunt ignorant, hater si ce mai vrei. Sunt doar cineva care cunoaste multe si totodata si multi, tocmai de aceea sunt si nesuferit pentru majoritatea. Nu m-am contrazis nicaieri. Am zis fix acelasi lucru, doar ca ti l-am detaliat ca sa vezi ca tu ma contraziceai de fapt degeaba numai pentru ca n-ai putut intelege de prima data (inclusiv la partea cu empatia unde ai avut impresia ca am generalizat inutilitatea acesteia, dar ma refer doar la cazurile care au solutie relativ usoara de la insusi fiecare individ). Si cam asta a fost toata discutia ta cu mine. Contrazicere inutila. Hi, ti s-a aprins un bec! Ce frumos straluceste acum ca te-am luminat.

Tu sa ma enervezi pe mine? Pana acum tu esti cea iritata pe aici. Eu doar ma amuz copios pe seama ta. Si pe a multor altora de pe site. Nici nu te invitasem neaparat la o discutie in contradictoriu cu mine. Eu cred ca orice ochi mai antrenat isi da seama ca atunci cand te-am mentionat prima data am facut-o doar cu un scop umoristic. Dar ce-i drept, umorul nu e acelasi pentru toti.

Cam atat. Acum, pupici kiss Pacat ca deja ai prieten.
Look to your sins, miss OoBunnyoO, for the night is dark and full of terrors.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Stai ca era sa uit ceva foarte important pentru care ma bate la cap o negresa enervanta.

"balmajita" este marca inregistrata Coquina, fata cea bengoasa, bandita si dasteapta.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

"Un psiholog e platit ca sa rezolve problemelor alora prea incapabili sa treaca singuri prin ele. Nu e platit sa ii pese de tine, ci e platit sa solutioneze. Sa gandeasca in locul tau."

"Psihologul este ca un fizioterapeut! Fizioterapeutul nu merge el pentru tine. Te ajuta pe tine sa poti merge. La fel, psihologul iti arata ceea ce tu esuezi sa vezi ca poti rezolva cu propriile forte! "

Vorbele tale. Daca nici puse una langa alta, nu vezi diferenta intre ele, inseamna ca nu stii ce vorbesti. Stii invat olandeza de mai putin de un an si cred ca m-as fi putut exprima mai bine in olandeza, decat te exprimi tu in romana. Nu-i de mirare ca esti programator, m-as fi asteptat. Probabil din cauza asta este greu sa te concentrezi pe orice contine mai mult de 10 propozitii si te plangi, probabil mai mult din frustrare. Probabil pentru ca cineva are nevoie de niste lectii de citit. Un om care citeste cu usurinta nu va face astfel de remarci.
Desi, daca stau mai bine sa ma gandesc programatorii trebuie sa fie atenti la orice detaliu, pentru ca si cea mai mica greaseala iti poate da peste cap tot codul. Iar daca tu recunosti ca nici macar nu citesti tot, nu vreau sa stiu ce faci cu codurile tale. Chiar as vrea sa stiu pentru ce firma lucrezi ca sa nu dau vreodata bani pe vreun produs facut de tine.
Nu ma simt neaparat atacata. Ti-am raspuns pentru ca ai facut referire la mine. Cand am spus ca imi place sa ma contrazic cu lumea, poate ca tie ar fi trebuit sa ti se aprinda un beculet si sa nu mai spui ca de fapt comentariul tau nu era o invitatie.
Intr-adevar, umorul nu este acelasi pentru toti, unii dintre noi stim sa recunoastem umorul de calitate.

Cat despre empatie…
"Si iti garantez eu ca majoritatea oamenilor nici n-au nevoie de empatia altora, ci doar momaile!"
"DA, oamenii (cred ca / simt ca) vor empatie din partea altora. Dar n-au nevoie de ea! Sa-ti plangi de mila e penibil pentru propria persoana..."
Astea au fost raspunsurile tale. Iar acum sustii ca de fapt de refereai doar la cei care trec prin probleme relativ usoare si ca am inteles eu prost, crezand ca generalizezi. Poate nu observi, dar tu singur ai facut generalizarea. Daca voiai sa se inteleaga ce ai zis in ultimul mesaj nu ai fi scris "Majoritatea oamenilor" si "oamenii cred", ci "majoritatea oamenilor cu probleme relativ usoare" sau "oamenii cu probleme relativ usoare". Nu-i de mirare ca textele lungi te debusoleaza, cand nici propriile ganduri nu ti le poti exprima cum trebuie.

Pacat ca am prieten? laughing) Nici daca nu as fi avut, ce te face sa cred ca as fi interesata de wannabe nerds?

| anonim_4396 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Aoleu cat ai mai scris. Nu mai citesc. Mi-e rau. laughing

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici nu cred ca ai facut-o vreodata. Sau cel putin, undeva in adancul sufletului meu, sper ca nu ai facut-o. Pentru ca daca ai citit tot ce am scris si ai reusit sa fi atat de mult pe din-afara este aproape trist. Si putin comic. La fel cum gainile alearga fara cap dupa ce le tai capul. Aproape trist si putin comic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Of, OoBunnyoO, stii de ce ignor sa te iau in serios? Ma refer aici, la postarea asta, caci daca ti-as explica tot ce n-ai fost tu in stare sa intelegi de la bun inceput si in loc sa te apuci sa ma acuzi pe mine aiurea de ce n-am fost eu in stare sa fac ca lumea, in loc sa vezi ce iti lipseste tie, ma tem ca as ajunge si eu un ciufut superior cum o arzi tu contra mea. Dar eu nu sunt un naspet care vrea sa aiba dreptate suprema orbeste, mai ales ca oricum deja aveam.

In unele puncte chiar ma ataci prea dur, absolut aiurea, iar daca mi-as pune mintea te-as zbura cu tot cu cont de pe site, insa sunt cu mult peste nivelul asta infantil, desi am puterea s-o fac.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios? Si eu care credeam ca este de fapt din cauza ca nu iti poti sustine un punct de vedere fara sa te contrazici singur si pentru ca faci deductii care sunt complet pe din-afara.

Iar a doua parte ce este? Cumva o incercare matura de a ma face sa tac, sperand ca daca nu ai putut sa o faci altfel, o vei face speriandu-ma cu skillurile tale de hacker? Asa ai invatat sa castigi argumentele? laughing Daca nu pot castiga in cuvinte, o sa ii amenint ca le sparg contul. Buna logica. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Edit:
Ce e de laughing?
Continua sa imi replici. Eu iti fac diagnosticul.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Am facut-o chiar si inainte. Pacat ca abia acum observi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Am observat (relativ privitorilor). Dar atunci n-o cerea situatia. happy NU era un abia prima data, ci abia (tocmai, poftim) la acel reply te-ai gasit sa razi.

In fine, hai BREAK! Continua in privat daca tot vrei sa ai ultima replica si sa crezi cumva ca ma dovedesti cu ceva pe aici. Eu am fost destul de retinut in replici, tocmai ca ma gandesc si la ce percepe publicul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai alan, parca iti pare rau ca ai pus intrebarea a? la ce raspunsuri sunt pe aici, doamne fereste laughing

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Sa stiilaughing Si doar, e o simpla intrebare.laughing

| Angaara a răspuns:

Ar trebui cam dupa ce tu vorbesti despre tine, sa iti spuna ca problema la tine este ca tu incerci cam prea mult sa-i multumesti pe toti care se plang de ceva la tine.
Nu am vrut sa vorbesc cu psihologul cand eram la scoala, dupa ce imi spusese ce vede la mine, am fugit de el, nu mi-a pasat, a spus exact opusul lucrurilor de care se vaitau parintii mei cand ma caracterizau.
Si pe langa asta: psihologul te cunoaste numai din ce ii vorbesti, deci trebuie sa-i spui adevarul. Ar trebui sa te asculte si sa te ajute cu un sfat, iar diferenta intre un specialist si orice persoana ar trebui sa fie ca persoana are o lista proprie de corecte si gresite cu care vorbeste.