| Marissella a întrebat:

Daca mananci 700 calorii pe zi, slabesti? Dar cate calorii au 4 clatite cu putin gem?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
32 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

''Auziti, daca mananci 700 calorii pe zi, slabesti?''
Depinde de greutate, varsta si sex.
In general, da.
''Dar, cate calorii au 4 clatite cu putin gem?''
Depinde cate sute de grame au alea 4 clatite, depinde cum sunt facute, etc
100g de clatite/prajituri/inghetata oscileaza (in fc de cele spuse mai sus) intre 150 si 300 calorii.
4 clatite s-ar putea sa sara bine de 100g, cred ca sar si de 200g.

| Marissella explică (pentru IMC90):

Medii, iar una a fost fara, una cu f. putin. si cam asa. Eu am fc clatitele si, intial, nu am vr sa mananc, dar na... ba sa vad cum au iesit, ba nu stiu ce... si am comis-o.

| IMC90 a răspuns (pentru Marissella):

Daca vrei sa slabesti, nu manca mai mult de 1000 de calorii pe zi.
Daca vrei sa te mentii, nu depasi 1400.
Asta pentru varsta ta.

| Marissella explică (pentru IMC90):

Da, dar in conditia in care, acum fiind timp ploios, dupa sc, nu prea fc nimic... hm?

| IMC90 a răspuns (pentru Marissella):

Daca esti sportiva, slabesti si cu 1400 cal si te mentii si cu 2000. Dar doar daca faci sport de performanta.

| Marissella explică (pentru IMC90):

Pai,inainte de a se pune ploile, alergam 10 ture pe stadion... fara oprire.

| IMC90 a răspuns (pentru Marissella):

1km alergat = 50 calorii arse

| Marissella explică (pentru IMC90):

Mda, nu m-am apucat inca de masurat stadionul laughing), aveam timp doar pentru alergat, am sa ma interesez cat are. dar totusi, 10 ture, stadionul fiind maaare, e destul. Nu crezi?

| IMC90 a răspuns (pentru Marissella):

Nu pot sa-mi dau seama, dar pare destul.

| Marissella explică (pentru IMC90):

Anyway, thanks. happy

| IMC90 a răspuns (pentru Marissella):

Cu placere happy

| unknownn a răspuns (pentru Marissella):

Stadionul fiind "maaare" cum poti face tu 10 ture fara sa lesini?

| Marissella explică (pentru unknownn):

Frate, nu ma mint singura! Uite ca pot! Nu am alergat din prima 10 ture, am urcat treptat. La inceput de-abia 5 dk puteam face si uite ca, am progresat. Intelegi?

| Reek54 a răspuns:

4 Clatite = aproximativ 550 calorii, daca vrei sa slabesti nu trece de 1.000 calorii pe zi si nu mai manca dulciuri si lipide.

| Marissella explică (pentru Reek54):

Auuu, cat am mancat azi la clatite, cred ca am pus un kg...

| Reek54 a răspuns (pentru Marissella):

Nu trebuie sa calculezi in fiecare zi cate calorii mananci, doar trebuie sa-ti faci un calcul asa in mare. sa nu depasesti mult, decat cat ai nevoie, si din asta sa iti faci o rutina.

| unknownn a răspuns:

Ai sa-mi bag **** ce-au ajuns oamenii.
Sa-si calculeze cate calorii mananca pe zi.
Pai tu mananci pe zi o coaja de paine si 2 clatite? Mananca fata sa te saturi, pentru ca organismul are nevoie de hrana pentru energie.
Ai 16 ani si iti arde deja de slabit? Ai probleme grave cu greutatea? Ai peste 100 de kg? Sau vrei sa slabesti vreo 3 kg, si ai vazut pe TPU ca cea mai buna metoda e infometarea.

| Marissella explică (pentru unknownn):

Usor, usor, mai! Cred ca nu ai inteles. Crede-ma am trecut deja peste stadiul asta de infometare. Am incercat si asta. Imi dau seama ca greutatea mea este normala si incerc sa dau cateva si chiar sa previn ingrasarea peste masura. Obisnuiam sa mananc destul de mult, acu doar incerc sa mai slabesc cateva kg prin sport si mancat sanatos/ putintel (mai putin decat de obicei, adica cum mancam inainte, f. mult)

| SacuiuRobert926 a răspuns (pentru unknownn):

Si eu fac acelasi lucru.

| KellyGreen a răspuns:

Daca tu crezi ca o sa slabesti mancand clatite e treaba ta, daca vrei sa slabesti elimin toate dulciurile din alimentatie, poti sa mananci tu doar 4 clatite cu gem pe zi si sa vezi ca nu slabesti deoarece nu cu dulciuri se slabeste, ce bine ar fi fost dar din pacate nu e asa. Daca vrei sa slabesti trebuie sa arzi mai multe calorii de cat consumi. Asa ca cel mai bine e sa faci sport la 2 ore dupa ce ai mancat deoarece nu vei mai face 30 de minute de exerciti degeaba( vei arde caloriile din stomac, care se duc la organe si le ajuta), mergi in fiecare zi cu bicicleta sau acum cum vad ca ploua poti sa faci la bicicleta ergonomica daca ai. Sau cauta pe you tube " aerobic" o sa gasesti acolo ft multe exeritii.

| Marissella explică (pentru KellyGreen):

Cum am mai spus, n-am vr sa mananc clatite, dar nu m-am putut abtine, asa ca mi-am permis, stiind ca am mankat putin /

| KellyGreen a răspuns (pentru Marissella):

Adica ai trisat, intr'o dieta nu trisezi, ia dieta de la inceput.

| Marissella explică (pentru KellyGreen):

Mda,... se poate numi si asa. Usor de spus. Faza e ca am cam obosit de atata grija in ceea ce manank si uneoori, o las mai moale.
Dar mananc cam orice numai in limita.
De dulciuri nu stiu daca voi putea sa ma las vreodata.

| KellyGreen a răspuns (pentru Marissella):

Crezi tu ca e usor de spus. Stiu cum e pentru ca si eu incerc sa tin o dieta si stiu cat de greu e sa te abti de la dulciuri, dar daca vrei sa slabesti nu exita " o las mai moale", mai moale o lasi atunci cand ai 40 de kg si trebuie sa mananci sa te ingrasi.

| Marissella explică (pentru KellyGreen):

Este al 2-lea an de cand am probleme din astea, legate de dieta si toate cele. Crede-ma, la inceput toate imi reuseau, aveam acea vointa, si ma puteam abtine de la orice, dar cum spuneam acum nu mai sunt atat de perseverenta in a slabi. Si stiu ca nu trebuie sa fie asa, stiu! Trebuie sa ma reeduc. Si asta le zic si celor care sunt mai grase ca mine, cum ar fi sora mea, i spuneam ca nu ne mai permitem sa avem "chef " de alrgat, sau " chef de abtinere", nu mai suntem in stadiul ala in care sa ne permitem, vrem nu vrem, trebuie...
Ideea e ca eu nici nu am pus atat de mult accent pe eliminarea dulciurilor din meniul meu.Ma gandeam ca daca manank asa, putintel nu are nimic si asa si e, numai ca eu nu numai ca gust...

| Marissella explică (pentru Marissella):

Din astea*

| ExpertInLove a răspuns:

Nu te infometa chiar asa daca vrei sa slabest. Nu stiu exact cate calori dar poti incerca un program al unuia dintre ingerii de la Victoria's secret. Ce zici? http://www.csid.ro/......s-3532450/

| Marissella explică (pentru ExpertInLove):

Chiar nu m-am infometat. Sunt f. satula, am mancat o salata cu ceapa si ridichie la pranz...iar acu 4 clatite. big grin aa. si cata ciorbica de cartofi dupa salata. Iar dim. o eugenie. Ti se pare putin?

| unknownn a răspuns (pentru Marissella):

Mie mi se pare foarte putin, carne deloc? Pai tu crezi ca mancand doar legume si verdeturi ii oferi destula energie corpului?
Eu mananc dublu(poate chiar triplu) cat tine pe zi si tot slabesc.
Cum de?

| Marissella explică (pentru unknownn):

PAi, tu esti baiat, ai un metabolism f. bun precum toti baietii. Eu sunt fata, am tendinta de a ma ingrasa (mostenesc asta de la mama ) si trebuie sa am grija. Si mananc si carnee si de toate, dar pur si simplu, asa s-a nimerit azi.
Totusi as vrea sa stiu cam cate calorii au 4 clatite cu gem...big grin...una de fapt fara gem.

| unknownn a răspuns (pentru Marissella):

Depinde de clatite,e mai complicat aici:)), nu toate clatitele sunt de acceasi marime, vezi poate te ajuta asta:
NU sunt cu gem, cu dulceata, dar cam tot aia e.
http://calorii.oneden.com/Calorii-Clatite-cu-dulceata.html

| Marissella explică (pentru unknownn):

Da..am intr si aici. Dar, cam cay vine 100 gr? 1 clatita, doua? asta era nedumerirea mea.