| mgtow a întrebat:

Avand cardul european de sanatate unde pot merge in RO sa imi fac un vaccin pentru alergie? La urgente (spital public) sau la un spital privat direct la receptie sa le explic problema si le arat cardul? Cateodata ma mai prinde o alergie de imi ies pete rosii pe corp si cu un vaccin trec, inclusiv mancarimea dispare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Dandinelle a răspuns:

Daca nu stii de la ce ai alergie poti merge la un consult la un ORL si sa faci un test, dupa aia iti recomanda niste pastilute. Alea le poti lua atunci cand ai reactii alergice, sau te pregatesti sa mergi intr-un loc unde alergia se manifesta. Daca te referi la injectia aia pe care o primesti cand ai un socul anafilactic aici ai mai multe info: Epinefrina este disponibila intr-un dispozitiv in care este deja masurata cantitatea si cu care pacientul se poate injecta singur. Este cel mai important medicament care se administreaza in timpul reactiei alergice severe (anafilaxia), numita si soc anafilactic. Pentru a functiona, pacientul trebuie sa isi injecteze epinefrina in decurs de cateva minute de la primul semn al unei reactii alergice severe. Substanta trateaza reactiile alergice care pun in pericol viata pacientului, cum ar fi alergia la un aliment, intepaturile unor insecte, latexul si reactia severa la medicamente.

Daca pleci in tari straine indicat e sa stii deja ce alergii ai si daca se poate chiar notate si tinute in portofel. Cand pleci in diferite parti ale lumii ti se fac diferite vaccinuri pentru zonele respective.
Depinde de tara europeana poti fi chiar si taxat la folositul ambulantei si alte servicii medical, daca nu ai card de asigurare care sa acopere.
Daca ai un soc anafilactic nu ai tu cum sa explici problema.