| anonim_4396 a întrebat:

Avand in vedere ca oriunde mergem la orice spital trebuie sa platim pana si infirmiera sa ne schimbe asternuturile, credeti ca trebuie desfiintata asigurarea medicala si casa de asigurari medicale? sa ne platim din buzunar doctorii si actul medical. cel platim oricum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La banii care se dau spaga ar trebui sa existe asigurarea privata, bacsisul este atat de "scump" "incat acopera mai mult decat o asigurare privata.problema este si mai mare cand doctorul nu este "respectat" cu o simpla ciocolata. daca nu te duci cu o mica atentie esti considerat chiar nesimtit, sa nu mai vorbim de operatii sau alte complicatii.si mai e o vorba.". pana la dumnezeu te mananca sfintii", daca nu rezolvi intai cu asistenta sefa doctorul nici nu se uita la tine.si cei care nu au bani lichizi?! as! o curca, o gasca, un deca de vin si unu de tuica, chiar doctorii ne recomanda o dieta eco sau bio-stiu ei de ce! da de vina suntem noi, ca i-am invatat.cum spuneam mai demult, in romania spaga face parte din traditie si trebuie mentinuta

9 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Pana la urma tot noi suntem vinovatii, noi i-am obisnuit pe toti asa, ar trebuie tot noi sa gasim o solutie sa se dezobisnuiasca. Nu cred ca desfintarea asigurari medicale e o solutie.

| mioara a răspuns:

Daca nu le dai nici nu te baga in seama ci ia invatat asa tot noi oameni adica cei cu bani

| bubu_7778 a răspuns:

Nu cred ca ar fi bine...pentru ca asa am plati mult mai mult. Daca nu ar mai exista aceasta asigurare am plati inclusiv cazarea care crede-ma ca este foarte scumpa si in fond si la urma urmei sa stii ca sunt multi batrani din Bucuresti si din provincie care chiar nu au bani pentru spaga.Gandeste-te ce ar fi pentru acei oameni

| miry a răspuns:

Practic asigurarile le platim degeaba la cata spaga dai cand esti internat

| macarale a răspuns:

Nu TREBUIE sa platesti infirmiera... e doar un cerc vicios: tu platesti infirmiera injurand in gand, infirmiera se invata asa, urmatorul dupa tine este nevoit sa aplice aceeasi tactica. daca 3 zile la rand nu ar plati nimeni pentru asternut, in a 4-a zi infirmiera ar schimba patul sigurawinking

| cotzobel a răspuns:

Normal ca ar trebui desfiintate... o prietena de-a mea a stat in spital vreo 4 ore fara ca cineva sa o bage in seama... i. a aratat asigurarea medicala si degeaba. a trebuit sa il cheme pe iubitul ei sa ii aduca bani...si cand i. a bagat bani in buzunar au tratat. o mai ceva ca o reginalaughing

| afrodita17 a răspuns:

Nu sunt de acord nici eu cu spagile mita si alte alea, insa, in momentul in care le lasi bacsis vanzatoarelor, chelnerului si tuturor altora care iti ofera diferite servicii.de ce tear mai durea buzunarul si pentru ''bacsisul''lasat unui doctor pentru sanatatea ta? Platile suplimentare directe catre personalul medical, sub forma de mita, reprezinta o practica larg raspandita in Romania.asa suntem invatati...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie sa se desfiinteze asigurarea.trebuie doar sa luam atitudine si anume, daca eu merg la medic si nu ma baga in seama, sau imi cere spaga, sau sunt jignita...chem politia, televiziunea, ma duc la Colegiul Medicilor, vad eu ce fac, dar fac ceva. a venit momentul sa ne cunoastem si sa ne aparam drepturile.este vina noastra pentru aceasta situatie.cu totii avem dreptul la sanatate si sa fim respectati.eu am fost acum 2 ani in spital si nu am dat nici un ban la nimeni, pe cuvant! am stat pe capul medicilor si al asistentelor pana m-au tratat.nu am acceptat sa fiu injosita si le-am aratat ca imi cunosc drepturile si le-am amintit de cate ori am avut ocazia ca ei sunt acolo pentru bolnavi si ca e datoria lor sa isi faca treaba.asa recomand tuturor sa faca, trebuie sa fim uniti si sa nu ne lasam calcati in picioare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Banii pe care ni-i iau direct de pe stat pentru asigurarile de sanatate nu ajung in niciun caz acolo unde ar trebui. Majoritatea dintre noi platim milioane in fiecare luna...si pentru ce? Tineti cont de faptul ca si medicii platesc la fel de mult ca oricare om, si nu au ABSOLUT NICIO favoare in spital, platesc analize, investigatii.etc.
Problema e ca acei bani sunt administrati aiurea.Da.categoric nu merita sa platim asigurari de sanatate in Romania.