| Sashavalentine a întrebat:

Aveti idee cum sa slabesc vreo 3-4 kg? Nu sunt foarte grasa, am 1.55 si 49 de kg ^^.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 51, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 2-3 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), etc.

Toate cele bune.

Sărbători Fericite!

http://i.imgur.com/t0pIB.jpg

| positivity a răspuns:

Trebuie să ai mai multă grijă de greutatea ta, având în vedere că ești scundă.
O alimentație sănătoasă și mult sport îți recomand.
Îți spun toate astea pentru că știu ce înseamnă să ai 1, 55 m. Cu toate că nu am avut niciodată probleme cu kilogramele în plus, fac puțină mișcare zilnic.

| Sashavalentine explică (pentru positivity):

Inca nu am implinit 13 ani, fac in iunie. In comparatie cu colegii mei, care fac sau au facut deja 14 ani, sunt inalta o.o.

| positivity a răspuns (pentru Sashavalentine):

La vârsta ta stai bine.
Încearcă totuși să faci mai multă mișcare.

| Sashavalentine explică (pentru positivity):

Asa e, ai dreptate. Sunt foarte lenesa. o.o

| fuzzer a răspuns:

FAcand mult sport, si printr-o alimentatie corecta, bazata pe fructe si legume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eeeee... cati ani sa-ti spun cum slabesti. Si rapid

| Sashavalentine explică (pentru anonim_4396):

Am 13 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sashavalentine):

Pai... faci multa miscare, si nu te scapi la Shaorma sau altele

| TheDarkQeen13 a răspuns:

Esti potrivita de ce sa slabesti? Ai greutatea ideala.

| Patriciia a răspuns:

Nu manca dupa ora 6...

| Doddy_Andrei_1995 a răspuns:

Simplu.aportul de lipide/glucide/proteine digerate sa fie proportional cu aprotul de energie utilizata..in sensul ca daca unul dintre ele este mai mare ca celalalt te ingrasi/slabesti.Cel mai sanatos mod de a slabi fara sa iti faci griji de sala, sau de alte lucruri, este acela de a manca sanatos, a te hidrata si a depinde de un mod de viata echilibrat.Ca mic sfat, iti sugerez sa nu iti faci griji de greutatea corporala fiindca esti, probabil, tanara(adolescenta) si la aceasta varsta predomina procesele anabolice ce favorizeaza arderea lipidelor(slabirea).

| Catutsa a răspuns:

Ai greutatea ideala, de ce ai vrea sa slabesti? oricum, daca vrei cu adevarat sa scapi de cateva kg, poti bea cate 1 kg de ceai de plante pe zi(plante de la farmacie), cu asta am slabit eu 10 kg in decursul a jumatate de an. Bafta!

| Sebastian_Mesaroş_2000 a răspuns:

Faci sport.