| AvalohAlyn a întrebat:

Aveti incredere in produsele medicinale din plante sau suplimentele din plante? De la Fares, Alevia etc de exemplu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

In unele da, in majoritatea nu. Cand esti racit iei ceva ce contine paracetamol nu plante, cand ai nevoie de o operatie iarasi nu te vindeca plantele...deci efectul plantelor este de multe ori zero sau placebo.Asta a fost calea transanta a lucrurilor.

Pe de alta parte exista si plante care in timp indelungat fac bine in organism sa ne gandim la eucalipt, uleiul de catina, echinaceea, musetelul etc (sunt 1 milioan de plante asa ca am dat cateva exemple).
Se stie si ca toate medicamentele din farmacii sunt sau au in compozitie plante insa chimic difera mult produsele intre ele.
Depinde pentru ce vrei sa folosesti aceste produse naturiste...inca un semnal de alarma atrag asupra tinerilor si anume faptul ca multe societati de acestea spun ca produsele sunt 100% naturale cand in realitate nu sunt! pentru ca contin aditivi, emulsificatori, conservanti, deci ne gandim ca luam ceva din plante natural cand de fapt este la fel de toxic precum antiobioticile, de aici ajungem la concluzia ca totul este pentru comert, toata treaba e o afacere, nimeni nu ne vrea binele ci doar banii, asta sa nu uitati!

1 răspuns:
| suffarstar a răspuns:

Cauta cartea "Sanatate din farmacia Domnului" de Maria Treben.
Aici e pdf : http://www.slideshare.net/......a-domnului