| flory777 a întrebat:

Azi 26 iulie 2018, pot sa spun ca iar ma doare in capul pieptului gastrita, de la ospen 1500 pentru amigdalite,le-am luat si pe stomacul gol, si a inceput sa ma doara ca la inceput. Tocmai ce-mi revenisem, imi era bine de 3 saptamani,mancam orice dar cantitati reduse,eram fericita,acum iar ma doare,iar iau nexium, iar regim strict, offf gastrita nu cred ca se vindeca, asteapta sa atace cand te prinde ca gresesti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Vrei sa spui ca ai făcut gastrita de la Ospen? Mi-e greu sa cred, fiindcă și eu am luat destul de mult, și nu am avut atunci probleme. (am gastrita, dar dezvoltata ulterior, după vreo 6 ani, din cu totul alte cauze).
Ferește-te de produse acide. Mănâncă biscuiți des. Dacă se poate cu cât mai puțin zahar
https://www.sportaholic.ro/alimente-acide-vs-alcaline/

| HugeHulk a răspuns:

Penicilinele nu se iau pe stomacul gol in general tocmai pentru ca sunt inactivate de enzimele digestive, iei degeaba daca nu mananci inainte. Este bine stiut efectul iritativ al antibioticelor si antiinflamatoarelor asupra mucoasei gastrice, deci ar trebui sa le iei doar cand este absolut necesar. Daca te doare capul, in niciun caz sa nu iei Nurofen, sa te indopi cu antiinflamatoare nu te ajuta, incearca un paracetamol mai bine.