| buburuza_7398 a întrebat:

Azi am fost pentru prima data la ginecolog...motivul : ciclu neregulat.

Mi-a facut o ecografie intravaginala si in urma ei a rezultat ca am pe fiecare ovar mai multe formatiuni transonice de marimi mici si medii (sau tronsonice, nu stiu exact ca nu inteleg scrisul asistentei).

Acum problema e ca domnul doctor a vorbit foarte repede si in termeni pe care nu ii cunosc asa ca intrebarea mea este daca acele formatiuni sunt chisturi ovariene?

Mi-a spus ca hipofiza mea nu secreta nu stiu ce...si mi-a dat sa fac niste analize... mi-a prelevat azi sange pentru urmatoarele : FSH, LH, Estradiol.

Si urmeaza sa ma duc in a21a zi a cm sa imi ia iar sange pentru urm: progesteron, testosteron si prolactina.

Dupa rezultatul analizelor doctorul a spus ca voi urma 2 sau 3 luni un tratament cu anticonceptionale...

Intrebarea mea este daca acelea sunt chisturi? :-(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Ruddy_2272 a răspuns:

Da,sunt chisturi se resorb dupa tratamentul cu anticonceptionale, care pun in "pauza" ovarele inducand un ciclu fals.