| Amalia_Elena_1971 a întrebat:

Azi am observat ca mi-au aparut pe corp (abdomen, spate si ceafa) niste basicute cu puroi care provoaca mancarimi. Ele sunt micute, maxim cat gamalia de chibrit.
Care ar fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Este o boala contagioasa si trebuie anuntat mediculd e familie sa treaca sa te vada la domiciliu, pentru ca nu ai voie sa iesi din casa, si apoi esti contagioasa
Poate fii: pojar, varsat de vant, pojarel!
Din pacate, pana nu trece (3 saptamani) NU ai voie sa iesi din casa! Nu te scarpina, cel putin pe fata, a raman urme urate pe veci.

4 răspunsuri:
| Începătorul988 a răspuns:

Varicela(bubat). Nu le sparge, si stai acasa. Deoarece o poti da la mai multa lume.

| Bya1111 a răspuns:

Ai vărsat de vânt

| Grigore_Alexandru_1996 a răspuns:

Scabia sau raiele nu provoacă infecție(puroiul) decat mâncărimi si astea nu peste noapte. mâncărimi care cu timpul se intensifica. dar mai bine du-te la un medicwinking

| Mihalili316 a răspuns:

Daca ai si intre degete atunci ai raie 100%