| Cerca_Lary_1958 a întrebat:

Azi am taiat fructul ananas ca sa-i savurez aroma, doar jumatate am mancat si nu am avut nimic, insa vrand sa mai iau si din cealalta am simtit ca ma ustura limba...devenise rosie ca racul.Am taiat bucatele si l-am dat la robot, adaugandu-i miere.Mai tarziu voi vedea ce efect are. Care este cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Are o calitate specială. Frăgezește carnea, o face comestibilă. Astfel a dizolvat puțin din tegumentele de pe limba ta. A distrus acolo câteva celule. Resimți asta ca o senzație de usturime. Darla fel face cu ceulele de pe pereții stomacului. De aceea este bine să mânânci împreună cu altă mâncare.

| J0B0MAT a răspuns:

E acid şi are afectul ăsta dacă mănânci foarte mult, mai ales când nu e consumat regulat.

| goguPatent a răspuns:

Citez dintr-un articol:

"Bromelina, substanţa principală din ananas este o enzimă deosebit de utilă pentru digestie, ananasul fiind printre puţinele fructe recomandate de nutriţionişti spre a fi consumate imediat după o masă copioasă."
" bromelina descompune proteinele, tot acelaşi efect în are şi în gură, în special în cazul în care ai o sensibilitate sau răni la gingii. Ea cauzează acea senzaţie pe limbă şi are un efect inflamator în unele situaţii."

| StupidCucumber a răspuns:

Se întâmplă când mănânci foarte mult.
Data viitoare lasă cealaltă jumătate pentru mâine.