| summergirl25 a întrebat:

Azi mi-a venit ciclul.Asta inseamna ca cand merg la scoala o sa am ciclul.Si imi este frica ca imi pateaza hainele,ca ma doare burta, ca o sa ma simt rau si nu o sa ma pot distra.Ce sa fac sa nu mai gandesc asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

N-o sa-ti patezi hainele fiindca la fiecare doua ore vei merge la baie in pauza si iti vei schimba absorbantul. Nu te va durea burta, vei avea cel mult o jena care nu te va impiedica sa faci nimic. Iar daca vei face sport in fiecare zi, inclusiv in timpul menstruatiei, in cateva luni durerea va disparea de tot. te vei putea distra cat vei vrea, toate femeile au menstruatie, nu este nimic rau in ea. Este doar ceasul tau intern care iti arata in fiecare luna ca totul este bine si ca, in ziua dorita, vei putea avea copii. Iar asta este un mare dar.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu la școală mergi să te distrezi?
Mergi la 2-3 ore la toaletă pentru a te schimba, folosești acele absorbante în funcție de nevoile tale fiziologice, nu te îmbraci cu haine deschise, bea ceai de mușețel (calmează durerea menstruală), bea lichide.
Pa, pa.

| summergirl25 explică (pentru Legiuitoarea):

Nu,merg ca sa ma distrez.dar totusi as vrea sa pot sa mai rad si eu un pic pe aici si acolo.Sa vorbesc cu fetele in pauza fara sa am dureri de burta de groaza.la asta ma refeream, nu ca sa ma distrez prea tare, dar sa ma simt si eu bine.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Trebuie sa te gandesti ca nu esti singura! Jumatate din populatia Terrei trece prin asta, adica femeile!
Foloseste absorbante puternice si ai grija sa nu faci efort, care sa inrautateasca situatia.Nu purta pantaloni de culoare deschisa. Nu stiu cum vrei tu sa te distrezi dupa ce incepe scoala...(!) dar va trebui sa te obisnuiesti cu situatia, ca nu ai de ales!

caramela
| caramela a răspuns:

Hristos a inviat!
foloseste lenjerie intima adecvata/poti lua un algocalmin/nurofen, si tampoane de rezerva..asa iti poti controla in fiecare pauza lenjeria.
Paste fericit!

| yellowalien a răspuns:

E prima dată? În cazul ăsta îţi înţeleg temerile.
Stai liniştită, totuşi. Fluxul menstrual nu e atât de puternic cum pare.
Schimbă-ţi absorbantul la 4 ore. Ia-ţi la tine 2-3 absorbante, o pereche de chiloţi curaţi şi şerveţele umede şi uscate (pune-le într-o borsetă). Mergi în pauză la baie, să te asiguri că totul e ok.
Ca să diminuezi riscurile de a te păta, poartă în zilele cu flux mai abundent pantaloni de culoare închisă (negri, bleumarin) şi destul de strâmţi. Dacă sunt strâmţi, nu permit absorbantului să se mişte prea mult.
Dacă totuşi ţi se îmtâmplă să te pătezi, ia un pulover sau o bluză de training şi leag-o în jurul taliei, astfel încât să acopere zona cu probleme şi mergi aşa acasă.
În timp ai să te obişnuieşti şi ai să vezi că nu e mare brânză. Mici accidente se mai întâmplă, dar trebuie să fim pe fază şi inventive şi să ştim cum să reacţionăm. Nu ai niciun motiv să te sperii şi să nu te distrezi, trebuie doar să fii mai precaută (mai ales în primele 2-3 zile).
Baftă!

| yellowalien a răspuns:

Ah, am uitat. Să ai mereu la tine câteva pastiluţe de nurofen, să iei în caz că te doare burtica. Încearcă să mănânci mai uşor în acele zile, multe fructe şi legume, evită produsele animale şi dulciurile. Fă sport uşor şi ascultă muzică. De multe ori, muzica e un bun medicament happy

| Fatamuntilor a răspuns:

Gandeste pozitiv!
E adevarat ca ca simti un oarecare disconfort in acele zile. Pune-ti mereu in gand ca nu o sa te doare burtica.E ca un fel de autosugestie.
Un tampon pus corect, plus unul de rezerva care sa ti-l pui la scoala, o pastiluta pentru dureri rezolvasi cealata problema.

| Iubibilăă a răspuns:

Foloseste un tampon Always.
Cred ca te va ajuta.
In aceasta perioada trebuie sa bei ceaiuri calde.
Pa, pa.

| Yasmin875 a răspuns:

Stai linistita ca nu te vei pata.Normal ca vei avea si maine ciclu (ciclul dureaza 5 zile pe luna). Daca il ai regulat luna viitoare o sa iti vina cu doua zile inainte.
Adica pe 4 si in fiecare luna cu doua zile inainte. Daca nu e va trebui sa ai mereu un tampon la tine.Toate fetele au ciclu! happywinking

| GEEK a răspuns:

Bună.

Totuși nu are de ce să îți fie frică, eu de obicei când sunt pe stop, nu merg la școală.
Oricum, gândește-te că o să treacă, uite ce ai de făcut :

[1] Verifică în fiecare pauză dacă te-ai pătat, sau dacă simți asta în timpul orei, o poți \ îl poți ruga pe profesor \ profesoară să te lase la baie, și eu zic că este bine, ca mama ta să vorbească cu diriginta \ dirigintele că ți-a venit menstruația, să știe dacă te simți rău din ce cauză este, și să te lase acasă.
[2] Poartă mereu mai multe absorbante \ tampoane cu tine.
[3] Să ai mereu la tine o pastilă de durere.

Este adevărat, acum că ești la început, este foarte dificil, dar vorbește cu mama ta despre asta, ea o să îți mai dea sfaturi.

Succes la școală.

Pa, pa.

| BndVictoria a răspuns:

Eu ma gandesc cu cateva zile inainte sa imi vina.Ia un no-spa, din cand in cand intreaba fetele daca te-ai patat.Asa este la inceput.Eu ma consolez cu gandu ca imi va trece a doua zi!

| SaraIsVeryBeautiful a răspuns:

Sa-ti impui sa nu o mai faci.In plus, la scoala mergi ca sa inveti, nu ca sa te distrezi.

| Jerry_Alex_1999 a răspuns:

Si mie mi-a venit acum 3 zile... Pentru durere de burta poti lua Nurofen Forte. Si ca sa nu te patezi ia-ti haine inchise la culoare si iti poti schimba absorbantul in pauze. Paa

| Maryjay a răspuns:

Pe mine doar prima zi ma doare burata, iti pui un absorbant de seara(acela este mai gros) si iti mai pui eventual 2 de schim, si na-i cum sa te patezii. Acum iti vine pentru prima oara?

| kiki1100 a răspuns:

Principalul lucru e sa nu porti pantaloni albihappy