| Abesgc a întrebat:

Azi stateam cu niste prieteni pe afara si ma jucam cu un cutter, incercam sa tai o punga de seminte in parti cat mai mici, cat mai repede(sunt prost, stiu). Cumva, lama a trecut prin pielea degetului mare, nelasandu-mi o rana, apoi prin punga, apoi direct in aratator, iar daca nu era unghia, o parte din deget zbura. Am fost nevoit sa plec acasa sa opresc sangerarea. Dupa ce am ajuns acasa, am oprit sangerarea, am sters sangele si am dat cu spirt, inclusiv in taietura adanca. De lama, nu stiu sigur ce sa zic, are niste puncte negre pe el, nu stiu daca e rugina sau nu. Anti-tetanosul l-am dat acum aproximativ patru ani, cand mi-a fost sfasiata carnea de la picior de un gard de fier ruginit.
O bucata de piele de la deget atarna si nu o mai simt, dar inca e calda. Sa o rup de tot sau sa o las asa? Sper sa nu raman cu zona aceea fara sa o simt. Tin sa spun ca taietura e exact in varful degetului, la unghie si pot sa spun ca sunt norocos ca nu am lovit si degetu mare, si prin mare nu vreau sa zic cel lung, ci cel gras =]]].

In cele din urma, are rost sa ma duc la doctor? Eu am impresia ca am dezinfectat bine, chiar daca ma doare si dupa trei ore. Multumesc mult ca mi-ati citit povestea big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la urgenta, acum!

| darrio2007 a răspuns:

Cuttere-le nu sunt pentru copii, ca si sexul. Trebuia sa te duci imediat la Urgente ca se lipea bucata aia de piele si te bandaja mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce scenariu de film horror