| япончик a întrebat:

Bana, care trebuie sa fie distanta dintre ochi si monitor ( am un calculator imac) dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hitch a răspuns:

1. Setează refresh-ul monitorului (de tip CRT) la cel puţin 75 Hz (ideal ar fi 85 Hz). Cum se face? Click dreapta pe suprafaţa Windows Desktop -> Properties -> Settings -> Advanced -> Monitor ->Screen refresh rate. Dacă monitorul şi placa video vor permite, setează la 85 Hz.
2. Păstrează o distanţă minimă de 50-70 cm între monitor şi ochi.
3. Monitorul trebuie aşezat în aşa fel, încât mijlocul ecranului să fie cu aproximativ 10 cm sub linia chilor tăi, astfel încât privirea să se realizeze cu capul uşor aplecat.
4. Condiţiile de lumină trebuiesc realizate astfel, încât lumina din cameră să nu fie mai puternică decât lumina monitorului. Lumina să nu fie direcţionată pe monitor.
5. Trebuie întreruptă activitatea din oră în oră, pentru a realiza puţină mişcare (recomandat nu doar pentru sănătatea ochilor!) În acest timp de repaus putem efectua o scurtă gimnastică specială pentru recondiţionarea ochilor. Vom realiza 10-20 de clipiri foarte lente. Mişcarea circulară a ochiului în spatele pleoapelor închise va fi la fel de benefică. Pentru întinderea muşchilor cilari va trebui să priveşti 2-3 minute la distanţă "infinită", privind obiecte aflate la distanţă, apoi fă un alt exerciţiu prin alterarea distanţei mici de vedere cu cea mare.
6. Cel mai important: prezintă-te periodic la control oftalmologic, chiar şi în lipsa oricărui deranj ocular!
http://www.infoamea.ro/....../index.php

5 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

42 cm.

| white_2190 a răspuns:

O distanta de 50-65 cm happy

| ??????? explică:

Ce inseamna focalizare, draga

| MonkeyBoss a răspuns:

Latimea biroului.

| adrianrly a răspuns:

Distanta potrivita este cea care te face sa te simti cel mai bine si nu iti obosesc ochii. Odata cu tehnologia "ecranelor plate" au disparut radiatiile emise de monitor cat si refresh rate-urile care dauneaza ochiului.
Acum este o problema de focalizare.