| Mariuss32 a întrebat:

Bicarbonatul de sodiu alimentar sau sarea de bucătărie mare/fină? Care albește dinții mai repede și de câte ori pe săptămână trebuie folosit pentru a nu se întâmplă ceva rău cu ei(dinții). Dau fundă celui mai ajutător răspuns și serios.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tacitacitaci a răspuns:

Citisem undeva ca o data la 2-3 zile. Bicarbonatul de sodiu. De sare nu m-am interesat, dar stiu ca bicarbonatul merge(l-am incercat de vreo 4 ori si are niste efecte imediate si de durata)

4 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna. Eu stiam decat de sarea mare de bucatarie ca e buna pentru albirea dintilor, dar nu folosita in exces, doarece distruge smaltul dintiilor. E indicat sa o folosesti de 4-5 ori pe saptamana la un periaj de 2 ori pe zi ( o data cu sare si odata cu pasta de dinti).

| BiuL a răspuns:

Bicarbonat de sodiu, maxim de doua ori pe saptamana

| PeFuga a răspuns:

Bicarbonat de sodiu de maxim 3-4 ori pe saptamana. Poti amesteca cu putina zeama de lamaie (sau lime) sau cu o capsuna pisata pentru efect mai puternic. Nu o sa aiba gust prea bun, dar curata dintii. Nu ii albeste ci indeparteaza petele aducandu-i la culoarea lor initiala. daca vrei ceva cu adevarat bun, mrgi la dentist si fa o igienizare (detartraj+periaj profesional). Costa, in functie de cabinet, in jur de 150-200 lei si este recomandata de 2 ori pe an.

| Fesnic_Raluca_1995 a răspuns:

Bicarbonatul este mai bun! Dar foloseste-l doar o data pe saptamana pentru a nu avea probleme! Succes!