| HereToHelp123 a întrebat:

Boala Lyme poate fi transmisa prin saliva? Adica,spre exemplu,daca cineva cu boala asta a baut apa din sticla mea, se poate transmite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

După câte se ştie, Boala Lyme NU se transmite pe această cale!

"Cauze :
Capusa de caprioara este vectorul principal al bolii Lyme, dar nu s-a demonstrat daca si alte capuse pot sau nu sa devine vectori.

Alte moduri de transmitere a bolii:

contact interpersonal
transmiterea in timpul sarcinii
prin transfuzii sanguine
de la animale.

Transmiterea interpersonala: nu s-a dovedit inca faptul ca boala s-ar transmite si prin sarut, atingere, sexul cu o persoana infectata." - SURSA :
http://www.romedic.ro/boala-lyme

Toate cele bune.

| Pinocchio a răspuns:

Nu.

"Este important de retinut insa ca boala nu se transmite de la om la om (prin atingere, sarut, act sexual), nu se transmite prin aer, apa sau hrana."

http://webcache.googleusercontent.com/......tp?/search