| anonim_4396 a întrebat:

1.Vineri seara am folosit canesten gyn uno. Pana astazi (de 4 zile) nu s-a eliminat toata capsula respectiva si mai are si un miros neplăcut. Aveti idee cam după cat timp o sa se elimine in totalitate?
2. De pe data de 17 martie au apărut primele semne ale unei candidoze( secretie branzoasa, usturime, mancarime, labii uscate). De pe 23martie pana pe 29 martie am avut menstruatie. După această perioada, am avut contact sexual protejat. Totul părea că trecusera, dar in timpul actului a apărut usturimea, iar pana a 2 a zi, simptomele reveniseră. Pe 5 aprilie am luat canesten gyn uno si un gel intim. A trecut aproape o lună și in momentul actual labiile sunt uscate( nu la fel de rau ca pana acum), de secretie nu-mi dau seama din cauza capsulei vaginale, iar usturimea si mancarimea au dispărut. E normal ca o simpla candidoza sa tina atât de mult? Nu am cum sa merg la ginecolog pana nu se elimina capsula in întregime.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Francesca1102 a răspuns:

Buna. Poate sa fie o raceala dar cel mai bine este sa te consulti un medic ginecolog pentru ca nu este ok sa te tina atat. M-am confruntat si eu cateva luni bune (cu pauze intre ele) cu candidoza, am folosit 3 zile capsulele, si iubitul meu un gel de la farmacie (fara contact sexual in aceste 3 zile) a trecut si peste ceva timp a revenit si m-a tinut ceva timp. Am consultat medicul si mi-a dat un preparat din farmacie. Du-te la un control neaparat.