| Morariu_Gabriel_1992 a întrebat:

Bună, acest topic îl fac pentru oameni care suferă de epilepsie. După cum stiti epilepsia este o boală gravă și nu prea găsim leac dar eu vă ofer o informație de care puțină lume știe.Am fost prin mai multe țări dar momentan locuiesc în Anglia unde este legal,,Charlotte's web". Denumirea această vine de la numele unei fetițe care suferea de o gravă epilesie. Fetița era pe moarte și nu era nici un fel de medicament care să o poată trata.Părinții văzând ca fetița e pe moarte a decis să-i dea marijuana medicinală cu un conținut mărit de CBD și cu un conținut foarte mic (inofensiv) de THC.După primele zile părinții au văzut niște modificări în sensul bun al cuvântului micindu-i fetiței crizele de epilepsie și după câtva timp fetița putând vorbi,mânca și umblând singură.Medicii au rămas uimiți de reacțiile CBD-ului în corpul fetiței și de aici vine denumire de,, Charlotte's web".Pentru mai multe informații documentati-va singuri. Sper că topicul meu va va fi de folos și însănătoșire grabnică

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Faptul ca o singura persoana a raspuns bine la acest tratament nu este o dovada suficienta. Din pacate studiile medicale inca nu au reusit sa demonostreze acest efect pe loturi de pacienti, aratand beneficii la un numar destul de redus de pacienti. Oricum, cei care raspund bine NU se vindeca, ci doar beneficiaza de niste ameliorari care nu s-au putut obtine cu alte tratamente. Ramane de studiat si va mai dura pana va fi facut un medicament care sa merite utilizarea lui.

| Morariu_Gabriel_1992 explică (pentru Brigaela):

Dacă va documentați mai bine este vorba de sute de studii nu doar unu...pe youtube sunt zeci...și dacă nu știați marijuana medicinală aduce mult mai multe beneficii.Va dau un exemplu în cazul meu(eliminarea coșmarurilor și a depresiei). Uitați alte exemple:tratează boală de ochi(glaucoma), oprește răspândirea cancerului, face mai ușoară durerea sclerozei multiple, tratează hepatita C, ajută alcoholicii să se lase de băutură. Astea sunt doar câteva.
Oameni buni drogurile farmaceutice îți fac mai mare rău cum ar fi (Xanax) și alte tâmpenii care te face sclavul lor și te aduce la dependență lor.Deschideti-va ochii și documentati-va bine despre ce e vorba
Mulțumesc

| Brigaela a răspuns (pentru Morariu_Gabriel_1992):

Pentru documentare iti recomand pubmed sau uptodate, nu Youtube, care nu este un site cu caracter stiintific si pe care poate posta oricine, fara sa fie verificat daca este cu adevarat medic sau cercetator.

| Morariu_Gabriel_1992 explică (pentru Brigaela):

Doamna dumneavoastră nu știți ce înseamnă marijuana medicinală după cum văd... A-ti auzit și dumneavoastră de pe la alții care probabil mai departe de țara noastră nu au fost și nu au cunoscut alte culturi de oameni sau a-ti citit tot felul de topicuri și a-ti văzut tot felul de videouri care va favorizează. Normal ca eu dacă caut pe net marijuana medicinală face rău internetu îmi dă tot felul de videouri care sunt contra, dacă nu știți ce înseamnă și nu a-ti consumat niciodată va rog să nu va luați în gură cu alții care au experiență. Lăsați oamenii cu experiență să vorbească.Ce mi-ați scris mai sus scrieti-le și altor 20 de state care au legalizat marijuana medicinală sau poate or fi câteva milioane de oameni care o folosesc nebuni la cap.Hai să fim seriosi

| Brigaela a răspuns (pentru Morariu_Gabriel_1992):

Eu stiu ce este si, asa cum am spus, este studiata pentru tratamentul simptomatic al epilepsiei, ceea ce inseamna ca este considerata ca avand potential. Am citit studii stiintifice si, din pacate, mi-am dat seama, ca specialist, ca deocamdata utilitatea ei este foarte redusa. Nu este zero si, utilizata corect, nu are nici efecte adverse grave. Dar nici nu este, asa cum o prezentati dumneavoastra, un mare leac, este un medicament care are o eficienta redusa si care inca se studiaza pentru a fi imbunatatit.

| Morariu_Gabriel_1992 explică (pentru Brigaela):

Doamnă utilizarea ei este redusă în anumite țări unde este ilegal dar unde este legală se consumă destul de des.Eu nu am zis ca este un mare leac pentru epilepsie dar este cel mai bun în comparație cu toate medicamentele ce le găsim în farmacie.Și știți și dumneavoastră ca are încă alte zeci de beneficii dacă sunteți specialist.Și să va spun și dc nu se legalizează în anumite țări, pentru ca dacă ar consuma toată lumea ar cădea piața medicinei, medicamentele nu se vor mai vinde și medicina nu ar mai încasa milioanele de euro.(Doctorii au inventat medicamentele dar tot ei au inventat și bolile)

| Brigaela a răspuns (pentru Morariu_Gabriel_1992):

Ceea ce imi scrieti mai sus nu are legatura cu realitatea, si este pe alocuri chiar ilar. Nu, nu doctorii au inventat bolile, nici nu ar fi avut cum, de vreme ce istoria ne invata ca au aparut intai bolile si, abia dupa multe mii de ani, medicii si de-atunci oamenii au trait mai mult si mai bine. da, doctorii au inventat medicamentele, si acest medicament a fost inventat tot de medici si va fi perfectionat tot de ei. Nu este, deocamdata, mai bun decat alte medicamente. Si asta nu fiindca este extras din marijuana, ci fiindca inca nu si-a dovedit eficienta. Va inselati daca credeti ca simplul fapt ca este derivat dintr-un drog duce la mentinerea lui in ilegalitate. Ganditi-va la zecile de preparate de morfina legale in toate tarile, morfina fiind o molecula derivata din opiu, aproape identica cu heroina. Medicii sunt deschisi la minte si va asigur ca un medicament bun va intra in toate tarile. E a devarat, in unele mai repede, in altele mai greu. Citeam aseara ca in Marea Britanie se propune inlaturarea lui (nu scoaterea in ilegalitate, ci inlaturarea de la prescriere), dar este in tatonare fiindca exista cateva sute de pacienti care au beneficii din partea acestui medicament. Probabil va ramane in prescriptie pana cand va aparea altul mai bun, inrudit sau nu.

| Morariu_Gabriel_1992 explică (pentru Brigaela):

M-ati înțeles greșit știu ca bolile există de când lumea doar nu sunt bătut în cap.dar cineva i-a dat nume bolilor (exemplu:oameni de știință, mari medici etc) și tot ei au și găsit antidotul perfect.Acum ne doare capul pac știm ce să luăm, o aspirină si ne trece sau ce luăm nu știu ca eu nu consum medicamente, pe când înainte totul era pe bază naturista.Fac un exemplu...doctorul îmi prescrie o plasă de medicamente pentru anumite simptome ce le am și mă îndop în medicamente pe când aș putea frumos să fumez o țigară cu extract de CBD(dacă sunt fumător) dacă nu îmi iau pe bază de ulei, mi-o pun în mâncare și efectul e același sau poate mai bun doar ca nu m-am îndopat cu medicamente și nu am plătit milioane grele pe ele.Cât despre restul nu mai vreau să discut. Oamenii care cunosc știu despre ce vorbesc.Nu vreau să promovez nimic și oameni buni nu va mai drogați cu tot felul de substanțe.(Cât despre topic nu am scris invenții de ale mele tot ce am scris am experimentat pe corpul meu.Am cunoscut multe culturi de oameni cu idei și opinii asemănătoare dar întotdeauna trebuie să fie un pro și contra).Nu îmi mai scrieti nimic ca nu o să mai răspund. Multumesc