| anonim_4396 a întrebat:

Acum câțiva ani am leșinat la școală și o colega a încercat sa mi deschidă gura și de atunci îmi pocnește maxilarul când deschid gura. Ieri am fost la medicul stomatolog și azi dimineață când m-am trezit ma durea în partea stânga lângă ureche și îmi pocnește maxilarul. E din cauza ca am stat cu gura deschisă? De atunci îmi pocnește de când am leșinat dar nu am mai avut treabă pana acum.
Mulțumesc. O zi frumoasa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauza pocniturilor poate fi o mica fisurare a osului maxilar, care se poate vedea la o radiografiere sau tomografie comuterizata. Daca poti manca si nu ai dureri insuportabile, continue, atuci nici nu trebuie sa-i dai importanta.

In cazuri de acordare de prim ajutor (masaj pneumo-cardiac, deschiderea fortata al gurii etc) se poate intampla sa se rupa cateva coaste sau maxilarul, dar aceste rupturi sunt neglijabile fata de salvarea vietii pacientului. Osul se lipeste (chiar daca nu perfect, dar pacientul mort nu va mai reinvia daca nu se salveaza.

Colegei tale ramai datoare intreaga viata pentru ca te-a salvat!

| xerxes1 a răspuns:

Rezolva-ti defectele in ordinea aparitiei.
Incepe cu lesinatul. Degeaba iti rezolvi maxilarul daca peste o saptamana lesini iar si o iei de la capat.

| Caro34 a răspuns:

Maxilarul pocneste la toata lumea, mai ales cand mananci ceva mai tare sau daca introduci in gura bucati mai mari ca si locul disponibil dintre maxilare, deci nu te ingrijora! Poti face o radiografie a fetei, cu precadere a zonei care te doare si sa mergi cu ea la un medic insa nu cred ca sunt probleme. De ce ai lesinat? Glicemie scazuta, atacuri de panica, neoxigenarea corespunzatoare a creierului, lichide putine etc? Numai bine!