Întrebare recomandată | BuffaloSoldier a întrebat:

Am 12 ani si de 2 zile ma doare capul incontinuu... Nu mai stiu ce sa fac. Va rog ajutati-ma crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Va bate ti joc de fată? Sa va fie rusine. Deci, durerile de cap au m ai multe cauze, te poate durea capul din cauza unei raceli, sau din cauza unor probleme de vedere, trebuie sa faci un consult oftalmologic, poate ai nevoie de ochelari, vorbeste cu părintii tai, si mergi la medic, nu e de joacă cu asa ceva, fa ti toate analizele de sînge, poate suferi de o boală cronică cum ar fi diabetul, iar aceste dureri de cap nu sunt decit semnale de alarma ca ceva in corpul tau se petrece, sau poate inca nu ti a venit ciclul, si ai dereglari hormonale, nu amîna vizita la medic. Sanatate multă, dar intr e timp ia un nurofen, sau ceva de cap, sa te lase durerea, poate nu ai mîncat si de foame te poate durea capul.

| BuffaloSoldier explică (pentru CristiDinBucuresti):

Chestia e ca, atunci cand am fost mai mica a trebuit sa port ochelari si nu i-am purtat... Cel mai probabil e de de la ochi

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru BuffaloSoldier):

Exact! Deci am avut dreptate? Multă sănatate si mergi urgent la oftalmolog, doar el i ti poate da altă rețetă de ochelari, dar poartă i, gaseste o ramă frumoasă care te avantajeaza, si sa nu i ti pese ce zic colegii de clasă care majoritatea sunt rai, ca daca te lasa durerile de cap atunci sigur cauza sunt ochii, multa samnatate si numai bine, astept mesajele tale sa mi spui ce rama ti ai ales, de unde esti?

| BuffaloSoldier explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da happy Aia era problema. Acum port ochelari si nu ma mai doare capul

38 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Incearca Ketonal Forte.E un anagelzic puternic dar inainte sa il iei trebuie sa mananci destul de bine.Nu il lua pe stomacul gol.

Mie imi trece capul si maseaa si dintii cu el

Sanatate.

| bunnylover537 a răspuns:

Vezi ce dormi, ce mananci, daca mananci cat trebuie/cum trebuie, daca stai prea mult la calculator/pe telefon, daca ai racit recent si nu ti-ai tratat bine raceala. daca crezi ca nu asta ar fi problema, consulta totusi medicul de familie, in primul rand

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Multumesc pentru fundă, te simti mai bine? O seara plăcută.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Du te la medic

| T0T a răspuns:

Mergi la medic. E la mintea cocoșului,

| R0R0 a răspuns:

Iti recomand un consult medical.

| Anonimuserr a răspuns:

Noi de unde să ştim de ce te doare capul_
Nu e chiar aşa uşor. Când o să creşti o să îmi dai dreptate.
Poate eşti tensionată cu şcoala, trezit dimineaţa.
Dacă durerea persistă pot fi alte cauze, du-te la medicul de familie.

| Eastwood a răspuns:

Poate fi de la stres sau ca nu prea dormi!
Dormi mai mult!

| alexandrualind a răspuns:

Stai prea mult pe electronice.Asta este cauza(sigur).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i mamei tale, va stii ea ce sa iti dea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai parinti. Noi nu suntem dadace.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Poate fi de la raceala, spune-le parintilor sau duceti-va la doctor

| maryus24 a răspuns:

Aspirina,Paracetamol, Ibuprofen.

Si o vizita neaparata la Medic.

| ancuta20 a răspuns:

Ai putea face un control oftalmologic, analize de sange, hormonale etc. daca tot nu depistezi nimic ai putea face un CT adica un coputer tomograf. sau au putea lua piracetam (niste pastile de oxigenarea creierului). mi le-a recomandat un doctor.

| florinacristina99 a răspuns:

Cel mai bine e sa le spui parintilor, durerile pot fi provocate din mai multe cauze

| 7ste a răspuns:

Bagati capu in racitura si salata de biof

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru 7ste):

Decît sa raspunzi aiure si in bataie de joc, m ai bine taci, baga ti tu capul in kur.

| g00dmorning a răspuns (pentru 7ste):

Ok asta a fost mortala laughing

| 7ste a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Imi bag eu capu in ma-ta.si pariu ca nici nu ai incercat leacu meu vrajitoresc si comentezi numa la misto

| iPhone32523523 a răspuns:

Ai o boala rara, iti va cadea parul in urmatoarele zile, trebuie sa te duci in Italia, doar acolo te poti trata. Sper sa scapi cu bine, 95% din persoanele cu dureri de cap timp de 2 zile au murit.

| Krises a răspuns (pentru iPhone32523523):

Esti prost? bagi fata in sperieti din cauza unei glume proaste.

| yobeny a răspuns (pentru iPhone32523523):

Lel nu o baga in sperieti

| kurtisnotdead a răspuns (pentru iPhone32523523):

Esti prost? Ea poate chiar crede.
Are 12 ani ce naiba.

| VasyAlex a răspuns:

I-a un paracetamol.

| eminescu1 a răspuns:

Ia niste analgezice: morfina, metadona... laughing

| eminescu1 a răspuns (pentru eminescu1):

Glumeam sa nu iei niciodata asa ceva, poti lua paracetamol sau ibuprofen pentru durerile de cap sunt cele mai comune...

| BuffaloSoldier explică (pentru eminescu1):

Am luat. Imi este si mai rau

| Coradrian a răspuns:

Te sfatuiesc sa ii spui mamei tale sa te duca urgent la spital, pentru. ca la varsta ta durerea de cap nu poate interveni decat cu un motov serios, poate fi riscul unui anevrism! ...in cazul in care nu este un inceput de raceala. Iti urez multa multa sanatate si nu mai intarzia!

| Minion0510 a răspuns:

Du-te cu parintii la medicul de familie sa te consulte si sa-ti dea o reteta, odihneste-te, pune-ti o compresa rece.

| alexandra615 a răspuns:

Du-te la medicul oftalmolog si fa-ti un control ca si eu am avut dureri foarte mari de cap si mi-au dat ochelati. Sau poate esti racita.Ea un nurofen

| 09876123456 a răspuns:

Poate ca esti racita, trebuie sa te adresezi la medic sau sa-ti schimbi pastilele

| Garfield3 a răspuns:

Du-te la un doctor, ce ne spui nouă?