| oOAndreea23Oo a întrebat:

Am 13 ani si am ciclu de 9 luni. Luna aceasta ciclul mi-a intarziat cu 4 zile, trebuia sa imi vina pe data de 26. Pana acum, nu am mai avut nicio data vreo astfel de dereglare de ciclu. Din ce cauza mi-a intarziat ciclul? Seara ma mai doare burta. Mai am scurgeri alb-transparente. Astazi m-au durut sanii putin. Mentionez ca seara cand mai stau pe afara, se lasa frig, si uneori imi este rece, si mai stau cu fundul le suprafete reci.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mici dereglari sunt normale si sunt cauzate de multi factori: daca te racesti, daca esti obosita, daca te streseaza ceva etc. etc.
Daca iti intarzie mai mult de 2 saptamani, atunci trebuie cautata cauza, mai ales daca se intampla mai des. Dar si acesta se rezolva de medic, iti prescrie niste pastile cu care se regleaza.
Sa ai o prietena intima adulta cu care poti discuta aceste probleme (cea mai buna e mama, dar poate fi si bunica, matusa etc.).

| Huntress a răspuns:

Cred ca ai cam racit. Spune-i asta mamei tale si o sa iti ia medicamentele care trebuie. Si pune-ti si tu ceva sub fund data viitoare, e buna si o bucata de lemn de pe-acolo, decat direct pe beton. happy

| oOAndreea23Oo explică:

Cea mai buna prietene a mea este mama, si i-am spus si ei, si mi-a dat acelasi raspuns ca al vostru. Ea are foarte mare grija de mine. Seara cand se lasa rece, vine si imi aduce un hanorac, nici nu apuc sa ma ridic sa ma duc sa imi iau eu unul, si apare ea.
Si in momentul asta ma doare putin burta, de acum sa ma astept ca imk va veni?

| Blueyes8991 a răspuns:

Inseamna ca ai racit la ovare. Stai fara grija, nu e nimic alarmant. Ciclul iti va veni curand daca deja ai simptome premenstruale. Iti recomand ca atunci cand consideri ca apar probleme legate de partea intima sa vorbesti cu mama ta! Nu fa prostia ca, daca cumva iti incepi viata sexuală (nu incurajez sa faci asta, o varsta buna ar fi cel putin 17), sa ceri sfaturi prietenelor, amicelor etc. Ideea ca vei vrea sa iti incepi viata sexuala va ajunge in cateva zile in tot orasul. Deci ai grija cui ii spui. Nu te lasa pacalita de niciun baiat. Ai rabdare si apropie-te de mama ta. Trebuie sa iti fie cea mai buna prietena! Eu asa am facut si sunt mandra ca am o mama asa intelegatoare. Mi-a spus ca o sa ma scoata din orice belea daca, Doamne fereste, va fi nevoie.