Întrebare recomandată | ninnnna a întrebat:

Am 14 ani! Am o cifoscolioza de 22 de grade pe o parte nu mai stiu exact care dreapta sau stanga si 11 pe cealalta! Am corset din acela din plastic foarte rigid! Mi s-a spus sa fac gimnastica in fiecare zi dar cum eu sunt in clasa a-8 a si ma pregatesc pentru examen de abia daca am timp sa invat dar sa mai fac si gimnastica! Deci nu prea fac! Ultimadata am facut acum vreo 3 saptamani! Corsetul il port doar aca in jur de 6-7-8 ore pe zi cateodata si mai mult depinde de unde plec in ziuar respectiva! Corsetul nu am cum sa il iau la scoala am niste colegi de neimaginat de rau ei rad si de numele meu dar de asta! Am citi foarete multe cazuri pe internet in care in cele mai multe cazuri si cu corset si gimnastica si inot scolioza a evoluat si au fost nevoiti sa decurga la operatii! Nu mai inteleg minic! Stiam ca dupa 18 ani cand oasele se calcifiaza nu se mai curbeaza dar unii spun ca au problema asta de la 6-8 ani si pana la 25-30 s-au agravat si au crescut in grade si pana la urma s-au operat! Sunt speriata rau de tot! Va rog lamuriti-ma, dati-mi un sfat ceva ca sunt extrem de ingrijorata!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Mi se pare firesc ca, in raport cu varsta si nivelul educational corespunzator acesteia, sa nu intelegi nimic din tot ceea ce citesti pe internet.

Tot ceea ce trebuie sa stii se rezuma la faptul ca refuzul, din varii motive, de a respecta(cu strictete!) indicatiile ortopedului va conduce la modificari ireversibile ale coloanei care pot fi solutionate(partial, in unele cazuri!) doar prin interventie chirurgicala.Nu mai ai mult timp la dispozitie pentru corectarea non-chirurgicala ---timpul expira in jurul varstei de 17 ani (la fete )!

Asadar, alegerea iti apartine!--- te chinui acum, pe termen scurt si in profida tuturor inconvenientelor sau, te vei chinui mai tarziu, pe termen lung cu un gheb (cocoasa).

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cred ca ar fi cazul sa porti acel corset asa cum ti-a fost indicat, lasa parerile celor din jur pe locul 2 si cauta sa fii tu bine, parerile din jur nu ne scoate din beleli si nici de mancare nu ne dau, asa ca, ar fi bine sa ii pui pe locul secund
Ar fi bine sa iti faci timp si pentru gimnastica recomandata de medic, cred ca nu ti-a fost recomandata asa aiurea.
Si ca un exemplu...
Fiica mea era in clasa a 12 a cand eu am fost internata de urgenta, gandeste-te ca era in preaja bacului si a ramas acasa cu restul familiei, sotul si fiul meu plecau la servici, ea era cu gatitul/spalatul/aveam si o clocitoare si multe probleme casnice, unde mai pui ca mai venea si la mine la spital sa imi aduca ceea ce imi trebuia si etc.
Dar nu am auzit-o plangandu-se/a invatat/nu a lipsit de la scoala/iar cand am venit acasa, nici nu s-a simtit ca as fi lipsit.
Deci daca vrei, poti...si asta daca tii la sanatatea ta.
O zi buna sa ai si multa sanatatehappy

| ninnnna explică (pentru caramela):

Imi poti sa id-ul tau de mess sa vorbim, te rog! Al meu este ancapetruta617@yahooo.com!

| William a răspuns:

Vezi ce face scoala?!

| Teardrop a răspuns:

Schimbă medicul.

Corestul se foloseşte atunci când scolioza depăşeşte 30 de grade. Înainte e inutil!

Scolioza e foarte...complicată. Trebuie urmărită. E periculoasă: din 6 în 6 luni se recomandă să faci o radiografie. Gimnastica medicală şi sportul sunt obligatorii.

Îţi voi spune o metodă non-convenţională care m-a salvat pe mine de operaţie: Terapia Bowen. Nu ştiu cum, şi când, dar de la 55 de grade am ajuns la 40.

Şi da, scolioza evoluează, mai ales la vârsta ta. În primii trei ani de la menstruaţie evoluează cel mai tare.

Orice fel de sport, şi mai ales gimnastica medicală sunt obligatorii. Nu-i aşa de greu să-ţi rupi o oră din timpul tău ca să faci chiar şi acasă exerciţiile recomandate de kinetoterapeut.
Şi schimbă medicul ăla. Colaborează cu idioţii de la ortoprofil şi face bani pe sănătatea ta.

| sweetnov a răspuns:

Corsetul ala e bun daca esti complet inapta de a mentine o pozitie dreapta pe tot parcursul zilei. Gimnastica recuperatorie este sfanta si trebuie făcută zilnic. Măcar mai faci o parte din exercitii acasa. Este critic sa faci gimnastica medicală. Apoi trebuie sa cauti permanent sa ai o pozitie dreapta.
Aceste 2 lucruri sunt esentiale pentru recuperarea ta. Înotul si corsetul nu sunt decât optionale. Dar cu siguranta ajută.
Nu te mai agita ca esti in clasa 8 fiindcă nivelul necesar de pregătire este oricum nul la cat de lejer este examenul in ziua de azi. E apa de ploaie daca esti o eleva care invata cu regularitate fără prea mult stres.
In fiecare weekend lucrează cat mai intensiv. Ai grija de tine fiindcă problemele cu spatele nu trebuie neglijate!

| ladyinredsaunegru a răspuns:

Eu am ceva mai grav ca tine, uneori sotul meu nu ma crede cand eu de dimineata pana seara spun doar ma doare spatele ma doare spatele.Din lene propiu zisa am lasat coloana vertebrala sa se agraveze, nefacand gimnastica muschi au devenit f moi si provoaca durere in partea care am scolioza dorsolombara.gradele nu le mai stiu pentru ca nu am mai fost la doctor de cam 5 ani.Insa odata am vazut la tv, dr.WHO o emisiune despre exerciti pentru coloana si le faceam zilnic. uneori plangeam de durere si sa stii ca ajusesem sa ma gandesc sa ma sinucid de durerea care o aveam.Nimeni nu stie ce inseamna dureri de coloana care sunt zilnic 24 din 24 ore.Cu exercitile acelea prezentate in emisiune am reusit sa nu mai am dureri si uneori ma intreb, vai nu ma doare spatele, oare cat dureaza pana vine iar durerea? Si nu mai vine.Incerc sa nu las muchi de la coloana sa se leneveasca si ii lucrez asa poate peste cativa ani voi scapa de tot.Dar o operatie ar fi un gand bun, nu stiu daca chiar cu adevarat nu te mai doare dupa operatie.Insa am citit zeci de articole despre scolioza si singurul remediu pentru o tratare eficienta este miscarea muschimor de la coloana vertebrala.So gimnastica cat mai multa si sa nu lasi lenea sa iti impinga programul, vei ajunge sa vrei sa te operezi singura de durere

| Miruffer a răspuns:

Du-te la alt ortoped.
Cifoscolioza de sub 30 de grade se poate trata doar cu exerciții fizice. NU TREBUIE CORSET.
Eu am avut scolioză cu trei curburi: 32, 48 pe toracală și 36 pe lombară. Am purtat corset 2 ani cu 22 de ore pe zi, în primul an ajunsesem la 32 pe toracală (pentru că pe aceea se pune accentul) și după a crescut la 38, 42 și 52 pentru că mi s-a rigidizat coloana. La 52 de grade am făcut operație pe coloană chiar în vara anului 2014, dar ăsta nu-i cazul tău.
Nu știu de unde ești, dar în București e un medic excepțional numit Alexandru Thiery, poți să-l cauți pe net, sigur îl găsești.
Roagă-i pe părinții tăi să-l contacteze și să vadă ce pot face.
Așa ca un post scriptum: Fiecare coloană este diferită și reacționează diferit, la unii merge bine corsetul, la alții nu. Dar un lucru este cert: Corsetul fără gimnastică nu face nimic.
Știu un tip care avea 50 de grade scolioză, a purtat corset, a înotat și a ajuns la 18 grade (ceea ce-i aproape imposibil).
Sunt foarte puține șanse ca tu să ajungi la operație, având în vedere câte grade ai. Ideea este să-ți ții coloana sub control lucrând PERMANENT. Scolioza NU SE OPREȘTE. Dacă nu-ți faci exercițiile îți spun sigur că ți se va face mai nasoală.
Dacă mai vrei să vorbim trimite-mi mesaj în privat.
P.S2: Chiar dacă e aproape imposibil la cazul tău să faci operație, îți spun că nu este atât de rău percum crezi. Este greu de dus, este periculos și foarte costisitor (dacă vrei să ai garanția de 99, 90% că îți iese bine), dar nu este un coșmar. Eu acum sunt super bine, întreagă și fac totul normal, abia aștept ca vara viitoare să mă pot reapuca de înot.
Nu am restricții, decât să nu car peste 2 kg și să nu fac efort fizic mare până vara viitoare. Nu te panica.

| Octavian_Dinca_1966 a răspuns:

Buna, ce s-a rezolvat cu cifoscolioza, eu am scolioza 84 grade in feb. 2022 sunt programat pentru. operatie pe 18 septembrie, o sa lipsesc de la liceu cel putin 2 luni jumate, s-a rezolvat cu operatie? Cum te simti... daca lipsesc atata timp de la scoala se ingheata anul scolar ...Multumesc sanatate!