| KindKid17 a întrebat:

Am 15 ani si am 1.80 cm inaltime. sunt baiat..sunt in clasa a9a la liceu..si-as vrea sa intreb..CUM SA NU MAI CRESC?!? Toti colegii râd de mine..si toti se mira ce mare sunt..si ma deranjeaza asta. Va rog. spuneti-mi! PS: am doar 57kg..mananc mult si nu ma îngraș..doar cresc sad ajutati-ma sa nu mai cresc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergând la sală rezolvi și problema cu greutatea, deci e ok.

32 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit! Te vei opri. Si eu am fost inalt in scoala generala si in liceu m-am oprit. Am 189 cm. De facut, nu poti face nimic. Este o problema genetica. Ai mai avut pe cineva inalt in familie?

| KindKid17 explică (pentru Salontanul):

Pai..deja l-am intrecut pe tata cu 1-2 cm. el e cel mai inalt din familie..in rest..rudele de la mama si tata sunt scunde..doar un var mai inalt..atat happy

| Salontanul a răspuns (pentru KindKid17):

Majoritatea copiilor sunt mai inalti de cat parintii. Eu am crescut mai mare de cat mama mea care este si ea destul de inalta.

| Sn4k3 a răspuns:

Si eu sunt cam la fel si as vrea sa fiu mai inalt. Am avut si eu aceeasi problema cu greutatea, citeste pe internet articole in care scrie de ce unii oameni mananca mult si nu se ingrasa. Mancanca mai mult, mai multe mese pe zi si du-te la sala sau daca nu poti, fa acasa exercitii. Pentru informatii, nelamuriri si alte chestii ai google. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alții se plâng că-s prea mici și nu mai știu ce sporturi să practice pentru creștere, iar tu te plângi. fii serios, și dacă aveai 1, 60 lumea ar fi râs că ești prea scund. important e cum te vezi tu pe tine, dar observ că vrei să schimbi ceva la tine doar pentru că altora nu le convine. nu mai asculta părerile lor, ai o înălțime ok.

| KindKid17 explică (pentru anonim_4396):

Dar eu tot nu mai vreau sa cresc..devine stresant..toti se uita la mine ca-s ditamai gorila :'( si mna..nu mai vreau sa cresc!

| anonim_4396 a răspuns (pentru KindKid17):

Nu faci decât să-ți inventezi defecte. păcat.

| KindKid17 explică (pentru anonim_4396):

Eram fericit daca aveam 1.70.dar 1.80 e stresant..eu dau aproape cu capul de usa clasei.e naspa..toti rad de mine..si eu sunt deprimat..nu stiu daca intelegi ce simt acum sad -_-

| KindKid17 explică (pentru anonim_4396):

Am doar abia 15 ani..si sunt cam prea inalt. mi-e frica ca pana la 18 ani voi fi de 2m si ceva sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru KindKid17):

Exagerezi rău acum, doar nu crezi că o să ajungi și până la 3 m? laughing termină cu prostiile astea, înălțimea ta nu e în niciun caz un defect. serios, dacă ne luăm după criticile celorlalți și stăm să le ascultăm toate comentariile, nu facem nimic.

| KindKid17 explică (pentru anonim_4396):

Cica baietii inalti au un anume lipici la fete? Macar atat happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru KindKid17):

Da, e un plus.

| KindKid17 explică (pentru anonim_4396):

De curiozitate..esti fata sau baiat? Conteaza cine a spus tot

| anonim_4396 a răspuns (pentru KindKid17):

Fată.

| KindKid17 explică (pentru anonim_4396):

Fain. Deci crezi ca un baiat mai inalt atrage fetele mai scunde? de 1.60? Nu de alta, dar imi place de o fata..si e scunda. dar pe placul meu

| anonim_4396 a răspuns (pentru KindKid17):

Sunt alte lucruri mult mai importante decât înălțimea ta, deci nu pot să afirm că o să fii plăcut de respectiva fată, contează doar să vă înțelegeți.

| KindKid17 explică (pentru anonim_4396):

Stiu ce-am de facut.dar in general..baietii inalti nu sperie fetele nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru KindKid17):

Ce întrebare laughing normal că nu.

| KindKid17 explică (pentru anonim_4396):

Hiu..mersi..dar voi merge la sala..ca sa opresc cresterea asta..consider ca e de-ajuns. si voi lua vitamine..proteine..si vreau sa ma-ngras oleaca ca am doar 55 kg vreo solutie?

| KindKid17 explică (pentru anonim_4396):

Ok..Mersi pentru ajutor si timp acordat. Funda pot sa-ti dau. atat din pacate. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru KindKid17):

Mergând la sală rezolvi și problema cu greutatea, deci e ok.

| saftaiiustin a răspuns:

LOL... e prima oara cand am auzit ca cineva nu mai vrea sa creasca!
Eu am 1, 82 si sunt multi in clasa mea care sunt cu mult mai inalti ca mine.
Cu cat esti mai inalt cu atat e mai bine si stai linistit ca nu mai cresti mult, nu vei ajunge la 2 metrii...
Dupa parerea mea ceilalti sunt descurajati pentru ca esti mult mai inalt ca ei si de aia rad de tine. (te tachineaza doar)

Traieste-ti viata asa cum esti, si daca e nu imi strica o funda :3
Have a nice life big grin =]]]

| veryhonest a răspuns:

Spune-le ca daca mai rad de tine ii ridici in aer si ii lasi sa pice.

| Stormtrooper a răspuns:

Mergi la sala. Si da si mie din inaltimea ta, vreo.20 daca se poate sad

| Starla14 a răspuns:

Asta da PROBLEMA!

Eu as da orice sa am 1.80 ( am 1.73)... Cunosc o gramada de oameni scunzi, care ar vrea sa mai creasca cu orice pret, iar pe tine te deranjeaza?!

+ Inaltimea este un bonus si pentru gagiciwinking

Legat de greutate, am si eu aceeasi problema...

In rest, numai bine.

| pisicuintrebari a răspuns:

Am un prieten 1, 92 clasa 8

| aliceinwonderland165 a răspuns:

De ce sa rada? Eu cred ca daca esti baiat si esti asa inalt e doar un avantaj(fetelor le plac baietii inalti, eu sunt fata, deci stiu ce zic). Si eu sunt in clasa a 9a si majoritatea baietilor cam atat au(si unele fete). Cu siguranta colegii tai sunt doar invidiosi daca rad. Nu ai ce sa faci ca sa nu mai cresti, simte-te bine cu propria ta persoana!

| Coi_Campitanu_1974 a răspuns:

Esti potrivit pentru varsta ta. In orice caz, cine mai rade de tine zii si tu ceva gen Taci, bai piticule, ca macar eu nu sunt cat o matura si nu sta ca o mamaie. Scuza-mi exprimarea.

| KindKid17 explică (pentru Coi_Campitanu_1974):

Nu.i nimic. mesajul m-a inbarbatat big grin

| Us_Mari_1997 a răspuns:

Apuca-te de sala si trage greutati la coloada nu o sa mai cresti in veci

| Zeed123 a răspuns:

Eu zic sa le dai un picior peste cap de fiecare data cand zic ceva despre tine. Sa fii inalt este bine. Poti avea o cariera in basket daca vrei. Nu te lasa intimidat de asa zisii colegi care pe langa tine sunt niste pitici. Eu sincer as trata inaltimea ca pe o calitate.

| yuieiotuuyeyeyyyyr a răspuns:

Fetele mereu o sa spuna ca isi doresc baieti inalti