| acerasus09 a întrebat:

Am 16 ani si am o problema. Am un tranzit mai lenes de obicei, ies la 2-3 zile afara. Am folosit supozitoare o buna perioada de timp ( luni intregi la rand) si mi-au cam dat dependenta. Acum ca e vacanta de vara nu le folosesc si constatat ca am scaun la 2-3 zile. Am o senzatie de discomfort si o urasc. Pe de-asupra apare si o senzatie tampita de flatulatie de care nu pot sa scap. Asta nu e nimic. Ma inhiba wc-urile straine, iar toate simptomele astea se agraveaza cand sunt departe de casa (cand o sa ajung la facultate ....deja imi e groaza cand ma gandesc.) Oriunde inafara de propria casa cand merg nu pot sa am scaun, decat cu foarte mare dificultate si e stresant. De exemplu merg intr-o tabara cu colegii si o sa ma vada stand numai pe WC. Mi-e si rusine sa stau atat, dar tot nu reusesc sa am scaun. Ma inhiba locurile noi si alte wc-uri. Pe de-asupra, cum am mai spus, mai am si o senzatie tampita de flatulatie de care nu pot sa scap. Peste 2 ani o sa ajung la facultate, ce o sa fac? O sa stau sa rada colega de camera ca stau cu orele pe wc? Pe langa asta, senzatia mea de flatulatie cum o sa o rezolv? E penibil sa discuti asa ceva cu colega de camera. Rog seriozitate, sunt disperata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Schimba ceva in alimentatia ta.Consuma mai multe lichide. Poti ajunge sa faci si hemoroizi.Sa vezi atunci ce neplacut este.

| Vi003 a răspuns:

Fa o cura de pepene rosu, renunta la sucurile acidulete si cauta sa stai relaxata la toaleta. Pune-ti, in timp ce stai pe wc, un lighean cu fundul in sus si pune-ti picioarele pe el, in felul acesta picioarele vor apasa usor zona rectala si-ti va usura...treaba. Sanatate!