| wanted1 a întrebat:

Buna
Am 17 ani si 6luni. Am 55 kg si 1.68m. As vrea sa ma mai inalt. Sport nu mai pot practica deoarece am avut probleme cu piciorul. Cum as putea sa ma inalt macar pana la 1.80.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| TheCritic a răspuns:

Buna! Si eu am avut probleme insa am inceput sa fac inot mult mai des decat faceam inainte. Nu cred ca mai poti ajunge la 1, 80 dar inotul inalta si iti da o forma frumoasa corpului, mai ales daca esti baiat. Numai bine!

| neutrino a răspuns:

Si fara sport, nu prea ai cum ajunge la acea inaltime.

| wanted1 explică (pentru neutrino):

Daca umblu mult (alerg) asta pot sa fac. Ma inalt daca alerg?

| cristimihailov a răspuns:

Salu
Din pacate raspunsul in cazul tau este nu. Nu mai poti sa te inalti. Este prea tarziu, ca varsta.

Motivul este faptul ca la varsta aceasta deja te-ai maturizat si tratamentele cu hormoni somatotropi nu mai au efect sau pot sa aiba efecte negative.

In general, la incheierea fazei de crestere hormnoii sexauli si inca o hparda de hormoni si situatii interne opresc cresterea prin inchiderea mugurilor de crestere ai oaselor.

Acesti muguri se inchid incetisor si nu toti odata. Teoretic daca i-ai forta ai putea sa cresti diform. Unele oase mai lungi, unele mai scurte, chestii de genul acesta.

In general maturizarea se face in jurul varstei de 18 ani. Nu exact la 18 ani. In functie de fiecare persoana. Dar si asa e totusi prea riscant sa incerci sa mai faci ceva.

In locul tau as merge de urgenta la medicul endocrinolog sa vad daca mai poate fi facut ceva. Dar sunt aproape convins ca raspunsul o sa fie negativ.

Pentru a nu fi afectat pe viitor de faptul ca esti mai scund decat iti doresti, te-as sfatui sa mergi sa discuti rapid cu un psiholog pe asemenea probleme.

Poate o sa ti se para ciudat ce ti-am spus, dar am avut prieteni care nu au rezistat prea bine acestor probleme, ce au evoluat in timp in moduri chiar urate.

Fa-o cat mai repede, e sfatul meu personal.

| Bpr_Vlas_1997 a răspuns:

Fără de practicarea sportului nu veo obține nimic, oricum, îți dau un site, e bun și te va ajuta, doar că trebuie să te scoli din pat ))
http://fit4sport.wordpress.com/cum-sa-cresti/#
Baftă!

| MaryLaury a răspuns:

Ba o sa cresti ai timp pana la 22 de ani!

| Zaharia_Mihai_1997 a răspuns:

Cu problema asta trebuie sa te duci la un medic, nu sa pui intrebarea asta celor dupa TPU...