| ihavenoidea a întrebat:

Am 17 ani si as vrea sa dau la Facultatea de Medicina, exista cineva pe aici care urmeaza aceasta facultate? Merita? Cum e acolo? Caminul, viata de student, materia?
Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am facut-o mai demult (intre 1997 si 2003), la Craiova. Nu am stat in camin (eram din oras). Viata de student a fost cea mai interesanta perioada din viata mea. In fiecare zi aveam ceva nou de invatat, de studiat, de inteles. O bogatie de informatii noi si interesante si fiecare informatie deschidea calea altei curiozitati si tot asa. A fost un moment de fervoare intelectuala si de acumulare spectaculoasa care m-a imbogatit foarte mult.
Materia era grea, dar cu pasiune si mult studiu, nimic nu-i greu. Mai ales ca era extrem de interesanta.
Nu am dat niciodata nici un leu la examene. Nu mi s-a cerut, nu mi s-a sugerat, nu am fost niciodata depunctata sau dezavantajata, am primit intotdeauna nota meritata (uneori cu o jumatate de punct in plus, fiindca ma duceam la toate cursurile si laboratoarele, citeam mereu, participam, eram interesata si ma implicam).

| AdelinaC a răspuns:

Eu vreau sa dau la medicina si sper sa-ti fiu de folos.Nu stiu din ce oras esti tu, dar eu iti pot zice de Carol Davila din Bucuresti.500 de euro costa examenul daca nu inveti si vrei sa il platesti ca sa treci sau se mai pune taxa in cazul in care ai dat o restanta si nu ai luat-o, urmatorul examen se plateste.Dar daca iti vei invata nu vor fi probleme.

Specializarea se alege dupa anul 6 in functie de notele luate la examenele din timpul facultatii.

Canimele din Bucuresti sunt destul de decente, stau 3 persoane intr-o camera si au toate utilitatile:balcon,bucatarie,baie,hol si camera,bineinteles toate mici dar destul de bune ca sa ai strictul necesar.
Viata de student cred ca e super,imagineaza-ti sa inveti mereu ceea ce iti place,sa ai prieteni cu aceleasi pasiuni, sa inveti cum sa ai grija de oameni...
Daca vrei sa schimbam pareri in legatura cu medicina, imi poti da un mesaj!

| darrio2007 a răspuns:

In primul rand trebuie sa te bazezi pe doua lucruri:Sa inveti foarte bine.Si sa ai bani.Un examen poate ajunge si la 500 E.Si sunt destule examene in 6 ani de facultate.

| zanesiprintese a răspuns:

Daca esti o persoana sigura pe tine si de cunostiintele tale, DU-TE si FA-O! Eu am renuntat (si inca regret!), pentru ca m-am lasat influentata si nu am facut ce am vrut!

Este grea facultatea de medicina, dar ti-am zis daca ai increderea ca poti s-o termini cu bine, nu mai sta pe gandurihappy.

Caminul, din cate am inteles, este o mini-garsoniera, dar trebuie' sa fii printre primii ca sa intri la camin.

Eu iti urez bafta! Si urmeaza-ti visul! happy

| furcu a răspuns:

1. Caminele sunt ok (asta daca sta un U -uri)
2. Viata de student e fara portite si timp de pierdut.
3. Materia e mult si la unele materii nefolositoare( ex. anul I sem I - genetica si marketing)

| ihavenoidea explică:

Imi place enorm anatomia, sa invati lucruri noi, sa descopar...
Ce poate sa fie 500 e? Examenul? Pt ce?
Ma vad lucrand intr-un spital, chiar daca stiu ca salariul nu este pe masura.
Dupa anul 3 sau dupa 6 se alege specialitatea?

| ihavenoidea explică:

Ana,ti-am trimis un mesaj. Astept.happy