| Dianala1 a întrebat:

Am 17 ani. Toate " problemele " mele au început in urma unei Infecții urinare netratate... sau ma rog, pe jumătate tratată cu niște pastile luate după capul meu. Ideea e ca simptomele disparusera, iar de vreo doua saptamani am iarasi dureri de burta. Nu sunt severe, nu durează mult, însă apar din senin. Uneori durerea mi se mai duce și in partea dreapta mai sus. Pe lângă aceste simptome precizez ca ma simt balonata și am urinară frecvente. Am făcut urocultura, analize de sange și totul a ieșit perfect. Ce poate fi altceva? Chisturi ovariene? Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medic si asa ai luat pastile aiurea după capul tau fara sfatul medicului, si acum tot asa vrei tratament de pe net? Mergi la consult sa vada medicul care este cauza ce probleme sunt, si sa ti faci analize ecografii sumar urină asa se procedeaza analize sange, ca sa depistezi infectia unde este localizată, si abia după aceea i ei tratament medicamentos la recomandarea medicului.

| corbulalbrosu a răspuns:

Exista posibilitatea ca ovarele sa-ti fie afectate de sindromul ovareloc chistice/polichistice (SOC/SOPC), sau sa existe chisturi ori malformatii in interiorul uterului sau chiar si o anumita forma de endometrioza. Dar la fel de bine poate sa existe si o anexita/boala infectioasa pelvina netratata, care sa provoace inflamarea organelor reproducatoare interne, adica a uterului trompelor uterine ai ale ovarelor. Adevaratele probleme cu care se confrunta aparatul tau reproducator pot fi depistate si diagnosticate doar printr-o consultatie ginecologica efectuata intr-un cabinet ginecologic de catre medicul ginecolog. Multa sanatate!