| TheThingThatShouldNotBe a întrebat:

Am 18 ani si am o intrebare...de vreo 2 zile am o durere in partea dreapta a abdomenului si nu stiu ce ar putea sa fie. Nu e o durere insuportabila si nu e nici chiar constanta, apare mai mult cand ma misc sau cand ma aplec. Initial am crezut ca e apendicita, dar nu am niciun alt simpton ca febra, varsaturi sau ameteli. Deci va rog sa imi spune-ti ce altceva ar putea sa fie?
Si nu imi scrieti ca ar trebui sa merg la medic, vreau doar niste pareri...multumesc big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Madayna a răspuns:

Si eu am avut dureri in partea dreapta, am fost la medic crezand ca e apendicita, nu era asta, aveam putin nisip la rinichi. Tu nu ai de ce sa te panichezi dar daca mai continua durerea, eventual mai violent, mergi la un chirurg sa te consulte.

| Claudes a răspuns:

Eu as spune sa consulti un medic. Ar putea fi de la ficat, din cauza mancarii nesanatoase. O seara placuta!

| DrAl125 a răspuns:

Buna! Simptomele apendicitei nu trebuie sa includa neaparat varsaturi si febra. De obicei incepe printr-o durere in jurul buricului, iar abia apoi se localizeaza in partea dreapta.

Daca este in partea de jos a abdomenului si e legata de miscari (si este superficiala), poate fi o febra musculara. Daca tine de partea "de jumatate" a abdomenului, poate fi legata de rinichi (vreo pietricica)... poti ruga pe cineva sa te loveasca usor cu pumnul sau cu latul palmei incepand de la coaste in jos, si daca te doare mai tare undeva e de la rinichi (cauta pe net "manevra giordano" sa vezi cum se face.

Asa cauze pot fi foarte multe, care tin de intestin (vreun diverticul de exemplu), de vezica biliara (desi la varsta ta nu cred ca se pune problema) etc.etc, dar din cel mai frecvent sunt astea in afara de apendicita. DAR, dupa cum ti-am spus, la apendicita nu e musai sa ai si alte simptome, sau poate avea o perioada de cateva zile cand este o durere "surda", apoi incepe sa doara serios. Apendicele nu are aceeasi pozitie la toata lumea, iar si felul in care incepe sa se inflameze difera de la om la om).

In final, daca vezi ca nu cedeaza si nici nu se amelioreaza in 2-3 zile, cel mai bine ar fi sa consulti un medic.winking