| andreeaion91 a întrebat:

am 19 ani si peste cateva zile fac endoscopie digestiva a fundeni sub anestezie totala, am inteles ca este riscnta anestezia totala, am si problema ca inima, intru in panica, a mai facut cineva sub anestezie generala? ce efecte apar dupa? ma tine la terapie intensiva 1 2 ore?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Oricum,anestezistul o sa te intrebe daca ai probleme cardiace.da ca sa fii mai linistit, sa-i spui tu despre ce este vorba, inainte de a te intreba el.curaj...

| ioska a răspuns:

O.da stai linistita ca nu-i greu de facut asa ceva, riscurile sunt mici si da... dupa anastezie generala o sa te tina la ATI pentru ca nu poti lasa o persoana care a fost anasteziata total si ventilata artificial sa isi reia singura activitatea respiratorie si locomtorie mai ales daca ai probleme cardiace, diabet sau vreo alergie la medicamente(sa-i zici la domn doctor tot ce ai avut.interventii probleme, etc tongue)
dupa ce te trezesti sa stai calma, eu am vast oameni care s-au ridicat si in 2 clipe au fost gramada jos
bafta si curaj

| IQOnly a răspuns:

Da,am mai facut sub anestezie generala si totul a decurs ok.Eu dupa aia stiu ca vedeam in ceata si parca nu mai recunosteam pe nimeni.La chestia cu terapia intensiva nu stiu nimichappy