| consuelo12 a întrebat:

Am 21 de ani si am facut varicela. Eruptia a avut loc joia trecuta(acum o saptamana). Bubitele au iesit timp de 4 zile, febra am avut doar in a 3-a zi(37.4). Mi-au iesit peste tot. Unde vedea vreun semnisor, repede dadeam cu solutie de fucorcin. Care erau mai mari, peste 2 zile aveau deja coaja, unele nici nu mi-au mai iesit pina la capat nici in ziua de azi. Acelea ce mi-au iesit pe pielea capului, la fel le-am dat cu fucorcin, iar ca urmare am ramas cu parul pe unele locuri rosu(de la solutie). 7 zile nu am iesit din casa deloc si nici contact cu apa nu am avut. Azi sau maine as vrea sa fac o baie si sa incerc sa ma spal de aceasta rosata si as vrea sa-mi vopsesc parul cu citeva tonuri mai inchis. Voi ce parere aveti? Ce urmari ar putea fi? Va rog mult dati-va cu pararea. Mi-e frica, dar trebuie neaparat sa ies din casa simbata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Poate esti alergic la fucorcin, poate iti facea mai mult bine mixtura mentolata

| Trynda a răspuns:

Amestecul ala mentolat e bun. Furocin nu am folosit. Si eu eram rosu in cap dar doar de la bube, e mai sensibila pielea. Mai bine ai ramane acasa. Iti poate reaparea iar. Mie mi s-a intamplat asa. Dupa 7-8 zile am iesit afara si mi-au aparut iar bube. Dus nu e bine sa faci deoarece prelungesti timpul pana cand ele dispar de tot.

| consuelo12 explică:

Mona, nu sunt alergica la fucorcin. In general nu sunt alergica. Pur si simplu nu mai suport... Vreau baie!