| RobY_3853 a întrebat:

Buna
Am 22 de ani si de la varsta aproxmativa 10 ani, un testicol mi sa dus sus din cauza unei lovitur.nam mai putut sal dau jos,dar a ramas asa.
Intrebarea mea este:afecteaza cu ceva daca nu este jos in saculet,mentionez ca erecti am si cu viata sexoala nam intalnit nici o problema...ce consecintr am in vitir? pot face copi sanatosi, sau ai vreo poroblema.
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti avea viata sexuala normala si fertilitate normala cu un singur testicul. Problema este ca acel testicul care se gaseste in abdomen trebuie scos chirurgical cat mai repede (era bine ca imediat ce ai observat lipsa lui din scrot) fiindca are un risc foarte mare de a face cancer. Niciodata un testic ul ectopic nu se lasa pe loc, fiindca pacientul poate duce o viata absolut normala fara el, dar riscul ed cancer cat timp e situat in cavitatea abdominala este foarte mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
mergi la medicul urolog, pentru a prevenii problemele de sanantate.
O zi buna.