| Adrian24b a întrebat:

Buna, am 24 de ani, acum 4 ani jumate am facut o prostie mai exact oral cu un barbat. Da asta e cred ca din copilarie mi se trage si de atunci am o depresie grea, luasem si ceva pe limba si in gat si pe penis, cred ca m-a traumatizat si asta, in prezent nu pot dormi bine. Stau mereu pe ganduri tremur ziua cand vreau sa dorm in pat, muncesc 12 ore si cand ajung acasa nu ma pot odihni decat dupa 22 incolo, am fost si la psihiatrie, nu i-am zis ce am facut. Adica actiunea...si mi-a dat rivotril 2mg si trittico dar nu imi da somn direct.Mi-e rau in prezent gen ce sa fac? Va rog ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
31 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai cand ai facut s3x oral acelui barbat ai fost fortat sau de buna voie?
daca ai facut de buna voie atunci nu are legatura cu problema ta de natura "psihica"
cu problema ORL da are legatura sau poate avea legatura!

| Adrian24b explică (pentru Simpatic):

De buna voie? deci eu poate aveam ceva la cap dar dupa ce am facut chestia aia sa declansat ce as avea eu la cap vreo nebunie din nastere

| Adrian24b explică (pentru Simpatic):

Poate mi-a dat trauma gen frica aia de cand am simtit ca am luat ceva jos si sus...ma uitam in oglinda mereu la amigdale etc...

| Adrian24b explică (pentru Simpatic):

Dupa ce facusem actu adica eu urmam sa ii fac oral si inainte ma terminasem primul m-am simtit ca o tarfa gen nu avea rost sa fac chestia aia dar am facut nu stiu de ce...iar alta trauma cred

| Simpatic a răspuns (pentru Adrian24b):

Te asigur ca nici medicii psihiatri nu cunosc cu exactitate daca o anumita tulburare psihica (nu e vorba de boala mintala aici!) se declanseaza sau ea este inascuta, despre schizofrenie exista aceasta certitudine si anume ca te nasti cu ea, o mostenesti.
dar tu ai un diagnostic pus ca avand depresie deci nu este neaparat ceva inascut!

pentru a trece mai usor peste aceasta trauma este nevoie in cazul tau sa faci si sedinte de terapie la un psiholog, daca ai o anumita jena cauta un psiholog barbat, dar acestuia trebuie sa ii spui neaparat de faza cu sexul oral facut acelui barbat!
mergi inainte si cu tratamentul de la psihiatru dar mergi cateva sedinte si la psiholog, te poate ajuta sa intelegi anumite mecanisme si ce anume sa faci pe viitor sa diminuezi starile pe care le ai.
cat despre problema ORL daca aceasta s-a vindecat cu medicamentatie dar tu tot continui sa o vezi atunci este un caz clasic de anxietate, coroborat cu ipohondrie, cei care sufera de acest lucru 'vad' si se tem in permanenta si/sau inventeaza afectiuni pe care nu le au sau nu le mai au!
te asigur ca nu esti o cauza pierduta iti poti reveni, dar necesita timp acest proces de vindecare!

| Adrian24b explică (pentru Simpatic):

Acum sunt in Anglia cand moi duce in tara la vara in august am sa ma duc la psiholog...si de la psihiatrie nu mai am mult rivotril si trittico ...mai iau ceva de valeriana si aswaghanda in rest mai stau pe telefon cand sunt liber si incerc sa dorm dar nu prea pot

| Adrian24b explică (pentru Adrian24b):

Am vazut la psihiatru ceva ca mi-ar fi pus diagnostic parca tulburare de personalitate
... oricum am ft multe nopti muncite gen ziua munca bruta si nedormite adica ma usturau ochii si n-am dormit bine de la 12 noaptea pana la 5 dimineata gen

| Simpatic a răspuns (pentru Adrian24b):

"Dupa ce facusem actu adica eu urmam sa ii fac oral si inainte ma terminasem primul m-am simtit ca o tarfa gen nu avea rost sa fac chestia aia dar am facut nu stiu de ce...iar alta trauma cred "

stai linistit ce ai facut este bun facut! nu trebuie sa te invinovatesti toata viata pentru asta!
sunt atat baieti cat si fete care isi castiga existenta doar din prostitutie in realitate, la propriu, si crezi ca au ei si ele remuscari? ba din contra! se simt si se dau cineva! atunci cand se duc la mă-sa la poarta cu nu stiu ce bmw sau audi de 100k de euro! isi dau atatea aere de parca pe munca cinstita si-au permit viata lor plina de opulenta si falsa ca si ei!

deci primul pas spre auto-vindecare este sa nu iti mai pese ce ai facut in trecut!

| Adrian24b explică (pentru Simpatic):

Ok.e cam greu cu mine is greu de cap...dar csf astept sa mai treaca lunile astea sa vina august sa ma duc la psiholog si la orl si la dermato venerologie inauntru meu am atata oboseala adunata

| Simpatic a răspuns (pentru Adrian24b):

Exista multe tipuri de Tulburare de personalitate inclusiv cea Borderline
pe viitor recomand sa spui medicului psihiatru (poate sa fiu un alt medic) exact ce traume ai suferit, pentru ca medicul psihiatru pune diagnostice si in functie de ceea ce ii spune pacientul
Daca eu am depresie dar voit ii spun medicului ca aud voci si vad persoane inexistente imi va pune un diagnostic gresit! la fel daca nu dai toate detaliile simptomelor tale cat si trairilor tale care au dus cumva la ceea ce ai devenit, atunci iarasi nu este bine!

in ceea ce priveste somnul tau iarasi pe o perioada scurta te pot ajuta anumite medicamente precum sedativele date tot de medicul psihiatru sau anumite suplimente care se iau fara prescriptie speciala de la medic precum suplimentele care contin melatonina. insa nu inainte de a verifica daca acele suplimente interactioneaza cu medicamentele pe care le iei tu deja.
pentru un somn odihnitor ai nevoie de mai multe elemente, poti citi un articol in acest sens aici https://www.reginamaria.ro/......ra-pastile

| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu mergi sa-ti faci un examen ORAL (in gat), cu detectare de boli cu transmitere sexuala?
Asta ti-ar spune clar daca ai fost infectat cu cea si ti-ar readuce linistea si odihna de care ai atata nevoie.
Nu te teroriza singur fara sa stii realitatea, ca si de ai luat ceva este tratabil cu cat este mai repede.
sanatate multa!

Si mai lasa naibii pacanelele, ca nu ai nici o scuza sa arunci banii pe care-i castigi muncind ca nebunul.

| Adrian24b explică (pentru Violleta2022):

Am fost la orl cand am fost in tara i-am zis ca am ceva in gat ca nu mai pot si mi-a bagat ceva un furtun mic pe nas pana in gat si a zis ca e o ciuperca *** dar nu e cancer si pe limba si mea dat un tratament...mia mai trecut in gat zic eu dar pe limba tot e alb... poate o sa ma.mai duc odata cand o sa plec in Romania la orl

| Adrian24b explică (pentru Violleta2022):

Si jos am avut si inca mai am oleaca de roseata pe preput adica imi cursese acu 4 ani ceva galben din penis si am ramas cuno roseata mare pe preput...ma.ustura rau dar acum nu mai e asa rosu am fost la dermato venerologie...mi-a dat creme

| Adrian24b explică (pentru Violleta2022):

Unde sa ma duc tot la orl sa fac testul oral?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adrian24b):

Poti merge la orice centru de analize medicale sa faci toate testele de Boli cu transmitere sexuala, stiu asistentele de acolo care sunt acelea. Unele teste se fac din gat, altele din penis si altele din urina si sange.
Faptul ca ti-a curs ceva din penis inseamna ca ai fost infectat cu un BTS numit in popor sculament (gonoree) si aceea este o infectie grava, care netrata afecteaza rinichi si organele interne, putanad chiar sa mori daca iti afectaeza si muschiul inimii.
Imi pare rau, nu glumesc, citeste despre bolile cu transmitere sexuala si ia in serios analize complete si tratamnetul pentri bolile cu care ai fost infectat.

In ce priveste cancerul, sa stii ca NU este o boala cu transmitere sexuala si nu iese la analizele de sange nromale, ci numai la cele speciale, pentru detectarea celulei canceroase.

Sanatate multa!

| Adrian24b explică (pentru Violleta2022):

Pai nu mai am gonoreaa aia adica gen doar o roseata am fost la dermato venerologie si i-am aratat jos pielea so a zis doar cai balanita ceva gen

| Adrian24b explică (pentru Violleta2022):

Nu stiu daca are rost sa cheltui vreo 30 40 milioane pentru toate testele ...mai degraba ma mai duc odata la orl si la dermatovenerologie cand o sa ma duc in tara si o sa le zic ce am facut oral reciproc cu un barbat nu cu femeie si aia e...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Adrian24b):

Sigur ca are rost sa cheltui mii de euro chiar, cand este vorba de santatatea ta, desi la ORL nu ai de ce sa mai mergi, ca penisul inrosit denota o boala/infectie locala, care trebuie identificata si tratata la un cabinet de boli dermato-venerice sau urologie.

| Adrian24b explică (pentru Violleta2022):

Pai n-am precizat ca am avut si in gat de 4 ani de zile pietre galbene amigdala, in gat la trahee ceva ciuperca cred care tuseam si inca tusesc nu cred ca mi-a trecut complet s-a uitat ea la mine cu un fir prin nas pana in gat si mi-a zis ca e o ciuperca si pe limba am inca albeata deci de 4 ani de zile ma chinui si sus si jos si cu linistea somnului, m-a facut praf nu mai sunt om, munca munca 12 ore si somn pla 5 6 ore mai degraba te sinucizi dracu

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca povestea e reala, sfatul meu e sa mergi si la psiholog in paralel cu tratamentul, ai mare nevoie pentru a iti clarifica niste chestii pe plan sexual si pentru ca nu poti sa iti pui viata in ordine cand la capitolul financiar esti vraiste din cauza adictiei pentru jocuri de noroc.Plus ca problemele respective se rasfrang si asupra sanatatii, lipsa de somn bun nu te va duce nicaieri bun, e un joc de domino si toate piesele vor cadea la un moment dat.And then what? Ce vei face atunci?

| Adrian24b explică (pentru dullcat):

O sa ma duc cand o sa plec in tara...prin august pana atunci ma mai chinui...

| Adrian24b explică (pentru dullcat):

Acum sunt in Anglia nu mai am.multe pastile de la psihiatru sa ma linisteasca noaptea cand vreau sa dorm...

| dullcat a răspuns (pentru Adrian24b):

Bine atunci.Ai grija de tine...

| KovacsB a răspuns:

Alt cont alta poveste rasuflata.
Dar se pare ca esti tentat sa incerci.

| Anonima6775 a răspuns:

Îmi pare rău de tine, să știi că e cineva care te iubește și sunt eu

| georgeul1337 a răspuns:

Legat de problema la limbă și gât, nu sunt medic și nu te pot ajuta. Dar, în legătură cu problema ta psihică, îți recomand să mergi la un psiholog, el te va ajuta mult mai mult decât noi. Ca să îți dau un sfat, încearcă doar să trăiești cu conștiința, e o chestie neobișnuită si foarte greu de uitat, dacă nu, chiar imposibil. Viața merge înainte oricum și nu ai ce să faci pentru a-ți șterge această amintire. Fiecare om are o amintire neplăcută sau un regret în viață, dar nu are cum să dea timpul înapoi și să rezolve situația. Multă baftă și sper să te faci bine.

| Adrian24b explică (pentru georgeul1337):

Am.inteles.

| Adrian24b explică (pentru georgeul1337):

Multumesc am sa ma duc la psiholog sa-i explic ce am facut cand moi duce in tara

| Rubenrubeno a răspuns:

Exista roaga-te la Dumnezeu cel mai bun medic si iti rezolva problema asta ce o ai garantez!