| anonim_4396 a întrebat:

Am acnee nodulo-chistica si folosesc ROACCUTANE de patru luni si jumatate. Am inteles ca in aceasta perioada acneea ar cam trebui sa dispara, dar la mine este total invers. Pe zi ce trece parca imi apar mai multe cosuri, fapt ce ma ingrozeste de-a dreptul. Chiar nu mai stiu ce sa fac, imi este teama sa nu intru in depresie.Analizele mi-au iesit bune, in curand trebuie sa-mi fac si ecografie pelvina. Dar tot nu sunt multumita de rezultate. A folosit careva acest tratament? In cea de-a patra luna vi s-au vazut rezultatele sau ati patit exact ca si mine?
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat suficiente detalii : vârsta, la ce medic specialist ( specialitatea ) ai fost, ce investigaţii/analize ai făcut ÎNAINTE de a se pune diagnosticul, ce medic a pus acel diagnostic ( SPER că nu medicul de familie ), valorile obţinute la analize, "schema de administrare" zilnică a Roaccutane ( şi concentraţia, capsule a 10 mg sau 20 mg ), eventuale medicamente adjuvante administrate simultan ( AC, spre exemplu, ori antibiotice "dedicate" tratamentului antiacneic ), etc.

Vezi ce analize/investigaţii erau NECESARE ( înainte de a se pune diagnosticul ) la linkul :
http://healthy.kudika.ro/......itate.html

De asemenea, ar fi fost INDICAT un tratament cu Roaccutane timp de 4 luni, apoi se face o PAUZĂ de 2 luni, după care se REIA tratamentul!

De asemenea, rezultatele DEPIND şi de "schema de administrare" folosită în aceste 4 luni şi jumătate!

În general - se începe cu 0, 5 mg/kg/zi - apoi se măreşte TREPTAT doza zilnică, până se ajunge la 1 mg/kg/zi ( sau CHIAR la maxim 2 mg/kg/zi, în formele acute/grave )!

De asemenea, dacă rezultatele nu sunt satisfăcătoare în cele 4 luni de tratament, TREBUIE să se ţină cont de faptul că e posibil ca să se vadă îmbunătăţiri în următoarele 2 luni ( de pauză ).

Dacă, nici după cele 2 luni de pauză NU apar rezultate benefice ( chiar dacă acneea NU dispare complet ), se poate REPETA tratamentul ( timp de încă 4 luni ).

În plus, se poate administra un tratament SIMULTAN adjuvant, cu antibiotice "dedicate", sau tratament hormonal ( cu AC )!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.medipedia.ro/......20-mg.aspx

http://www.medicalstudent.ro/......evere.html

http://www.ymed.ro/acneea-vulgara/

De asemenea, având în vedere că Roaccutane este foarte "puternic" şi poate afecta ficatul, este indicat ( ca pe timpul administrării lui ) să iei şi un HEPATOPROTECTOR!

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
După ce termini tratamentul vei avea nevoie de o nouă reevaluare medicală dermatologică.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Ti-au iesit bine analizele hormonale? Testosteronul e in limite normale?

| mdaria a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema - au trecut de atunci vreo 7-8 ani. Aici am povestit despre experienta mea si ce am folosit. Acum arat normal, doar putine urme ramase. Sper sa-ti fie de folos.

http://blog.jorjette.ro/lupta-impotriva-acneei/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Inseamna ca nu este bun tratamentul, nu-ti merge cu el!
Trebuie sa treci pe alt tratament, ti-ar trebui prescris altceva de catre medic.
Pana atunci incearca sa aplici pe fata o masca cu miere o data sau de doua ori pe saptamana. Mierea de albine are proprietati antibacteriene, astfel incat este excelenta pentru dezinfectarea si vindecarea petelor rosii minore. In plus, mai are o mare calitate: actioneaza cu delicatete asupra pielii sensibile.
Te pup!

| PVAAVU a răspuns:

Iti recomand alt tratament.Sau spala-ti apa cu sapun in fiecare seara si merge.