| didi123 a întrebat:

Am avut temperatura tot in jur de 37. Nu a trecut peste 37.3. Ma simt tot obosita... Ce se face in asa situati? Ca totusi nu e mare T ca sa beu ceva de scazut... Ficare raspuns este bunvenit. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o stare subfebrila. daca dureaza mai mult de 3-4 zile, va trebui sa mergi la medicul de familie pentru investigatii (in special excluderea unei tuberculoze).

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai febra, bagate in pat si recupereazate cu ceaiuri si medicamente.

| NoChanceForUs a răspuns:

Portocala,lamaie si alte fructe cu vitamina C,ceaiuri(de toate felurile,dar de preferat neindulcite) baute cat de cat fierbinti(mai omoara din bacterii),frectie cu otet pe piept,spate.(Cand eram mic bunica mea imi punea cartofi cu otet parca(rondele) legate in ceva pe frunte). Toate acestea sunt bune pentru prevenire, adica nu ai inca ceva, dar nu e bine nici sa te lasi pe sansa asta.

| tiriboxi a răspuns:

Buna pentru a putea invinge aceste probleme, recomand folosirea gelului de aloe vera avind un rol benefic in intarirea sistemului imunitar pentru mai multe detalii contacteaza-ma la adresa de e-mail tiriboxi@gmail.com

| kareina a răspuns:

Trebuie sa mananci o supa calduta de pui,multe fructe,in general,portocale, limonada de lamaie, ia Aspirin plus C efervescenta de la farmacie si odihneste.te mai mult.Sanatate multa!

| AleAnyo a răspuns:

Te inteleg perfect. eu, ieri si alataieri, pana la 3 noaptea nu am adormit pentru ca aveam temperatura.alaltaieri aveam 38 cu 8 si ieri am avut 38 cu 3. acum mi+a trecut. sa-ti zic cum:
-roaga pe cineva sa-ti faca frectie cu spirt pe piept si pe spate
-pune otet intr-o ulcica si imbiba o pereche de sosete in el, apoi poarta-le cam o juma de ora/o ora
-pune o ceapa decojita intr-o fasa sau intr-o batista mai lunga si leagati-o de mijloc
-stai in pat la caldura
-bea multe lichide in special ceaiuri calde cu miere
-nu iesi din casa
-incearca sa nu tusesti. tusea provoaca o temperatura mai ridicata
-ia un zinat, vitamina c, multa si poate, daca te doare gatul, ia un trachisept.Insanatosire grabnica.Te pup.

| xamix a răspuns:

Pai incearca sa inmoi sosetele in otet seara si sa dormi cu ele.

| eupoc a răspuns:

Un somn bun si o cana de ceai ferbinte