| Laly_4113 a întrebat:

am cateva alunite pe spate si 2 -3 micute pe fata. Da nu asta conteaza. Cum pot sa evit aparitia alunitelor(sa previn sau evit nu sa scap de ele)ca daca nu mai apar alunite nu e nevoie sa intrevin sa scap de ele.Stiti vreo metoda in afara de creme etc. De ex daca m-as spala bine bine mereu n-ar mai aparea alunite.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

In primul rand ferestete de razele soarelui de pranz si de solar.
Alunitele sunt potential cancerigene. Nu poti opri aparitia lor trebuie numai sa le protejezi pentru a nu deveni periculoase.
Inafara de soarele puternic si solar, feretete sa le zgarii sau sa le intepi.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu le poti evita cu totul, dar poti minimiza aparitia lor neducandu-te la solar si folosind o crema cu protectie peste 40 de cate ori te expui la soare. Spalatul nu le influenteaza.

| chivas21 a răspuns:

De ce sa numai apara alunite, daca te speli bine bine mereu? laughing Mie mi se par cool alunitele! Eu am una pe gat! blushing Dar unele alunite pot provoca probleme foarte grave de sanatate, sa nu dai cu unghiile pe ele! Cel mai bine e sa vorbesti cu medicul tau de familie, sa il intrebi, el va sti cel mai bine ce sa-ti zica! Eu zic sa nu te intristezi prea tare din pricina unor alunite! laughing

| alyna_4639 a răspuns:

Nu cred.si eu am alunite si nu fac decat sa le inrautatesc prin spalat.asta e.eu zic sa te duci la un dermatolog daca nu ramai cu ele.sunt ale tale naturale si n'ai ce le face. pop.:*

| deniseelena a răspuns:

Alunitele nu au nimic cu spalatul depinde foarte mult de pigmentul pielii dar trebuie sa eviti razele solare si in nici un caz sa nu mergi la solar dar ar fi mai bine sa vezi un dermatolog ca sunt destul de periculoase