| pitikaaa a întrebat:

Am facut enterocolita. Se poate transmite la persoanele din jurul meu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Se poate transmite doar daca persoanele din jurul tau intra in contact direct cu materiile tale fecale. De aceea aveti grija la igiena, in special tu, dupa ce te duci la toaleta sa te speli bine pe maini. In rest, nu e transmisibila, ceilalti pot sta in camera cu tine fara nici un risc.

| ZEU93 a răspuns:

Nu e transmisibila.

| Leatherleader a răspuns:

Nu, nu se transmite.