| Laariss a întrebat:

am facut un tomograf la creier si a iesit ca nu am absolut nimic, doctorul neurolog mi-a dat sa fac si un EEG la cap. doctorul a scris ca e Posibil focar iritativ stang si mi-a dat sa fac un RMN. imi este frica sa nu am ceva la cap dar ma gandesc daca era poate imi iesea ceva la tomograf. imi este foarte frica vreau sa il fac sa vad dar sunt extrem de speriata! Voi ce spuneti o fi posibil sa am ceva si sa nu se fi vazut la tomograf? Sper ca nu!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Focarul iritativ este un grup de neuroni care descarca impulsuri electrice anormale si care dau crize de epilepsie. Nu se pot identifica la tomograf, fiindca arata normal, doar functioneaza prost. EEG iti va arata cum functioneaza electric neuronii, este o alta investigatie, nu se suprapune peste tomografie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta nu stim, nu suntem noi medici neuroogi. mai cere parerea unui alt specialist daca nu esti convinsa de primul

| Laariss explică (pentru suntserios):

Am pus intrebarea pentru cei care stiu sau au facut si ei nu pentru cei care habar nu au. doar simple pareri nu alt ceva.

| Bpr_Vlas_1997 a răspuns:

Sincer, am trecut prin aceeași situație ca și tine, chiar exact big grin De fap majoritatea oamenilor au focare iritative in emisferele cerebrale, nu-ți face griji, eu deja am ceva timp, și ma simt bine, nu am murit, după cum vezi big grin Baftă!