| Sunciel a întrebat:

Am fost la dentist cu o carie superficiala la un incisiv, in mod normal nu ma durea deloc dar cand am ajuns la dentist mi-a dat cu aer pe acea carie si aproape ca am sarit de pe scaun de durere.Vazand ca ma doare mi-a facut anestezie, a plombat si nu am mai avut nicio problema. Intrebarea este de ce m-a durut atat de tare atunci cand mi-a dat cu aer daca in mod normal nu ma durea? Multumesc anticipat! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Caria era superficiala doar la suprafata. Nu te-a durut pana atunci pentru ca nervul nu fusese atins de aer cu presiune, apa rece/fierbinte sau alimente. Dar daca mai stateai asa, ar fi aparut si durerea.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

A dat cu aer si ti-a desfundat, sa zic asa, caria. Iar aerul a ajuns la nerv. E bine ca ai fost.