| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Am fost la medic azi și mi s-a schimbat antidepresivul din seroxat în onelar (duloxetina) și xanax din nou fiindcă asa a considerat medicul și ii cam dau dreptate, anxietatea mea e serioasa rău, o zis sa iau pana își face efectul onelar apoi îmi schimba după o luna/doua luni. Inițial luam seroxat și onelar (duloxetina).
Ce părere aveți despre acest antidepresiv, e eficient? E mai bun ca seroxat? Ce efecte secundare are? Îngrașă? Scade pofta de mâncare? O vrut sa îmi dea cipralex dar am luat 4 luni și nici un efect. Acord funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Am observat asta in scurta mea activitate pe aici.Dar nu are sens sa iti irosesti energia doar cu atata lucru.Acest user mi-a evaluat anumite raspunsuri ca fiind eronate si nefolositoare, cand culmea, acele teme nu erau subiective ci erau niste informatii obiective referitoare la o problema de sanatate.Dar asta nu inseamna absolut nimic pentru ca fiecare este liber sa extraga informatia pe care o considera utila.
Eu doar ma bucur atunci cand pot aporta macar 1%.
Ceea ce conteaza este propriul adevar.Cainii latra, caravana trecewinking

36 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce nu ai intrebat medicul aceste probleme?

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Ca sa întrebi tu de ce nu am întrebathappy

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

„Frumos" raspunsul tau. Atunci asteapta pareri de la persoane nespecializate in acest domeniu. Vad ca asta vrei. O seara placuta!

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

"Desteptule " userul floareasoarelui e specialist! De aceea am pus întrebarea. Intreab-o dacă nu ma crezi.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este un copy/paste acel text. Numai ca trebuia sa indice si sursa, conform regulamentului TPU. „Desteptule"!

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Esti prost dacă crezi ca ar mintii! Păcat de tine ca gândești asa.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te rog, fara jigniri. Sunt mult mai mare decat tine.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Uita-te la răspunsuri, analizează și cereți scuze, nu mi-e ci ei. Nu ma refer la răspunsurile la aceasta întrebare, în general.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am de ce sa-i cer scuze. Nu am jignit-o cu nimic. Cred ca tu va trebui sa ceri scuze limbii române.
Aici ma opresc, pentru ca ne abatem de la subiect.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

| darrio2007 a vrut sa te ajuta, accepta ca omul are dreptate, esti prea lipsit de auto control, nu raspunde rapid, gandeste inainte sa scrii ceva

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Mie mi o spus ca o terminat rezidențiatul în psihiatrie... Darrio e un frustrat de viata care răspunde la caterinca multor useri având în vedere vârstă lui da dovada de imaturitate.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Faptul ca faci pe cineva mincinos nu e o jignire? Aparent ești analfabet funcțional, la vârsta ta mult lăudată dai dovada de multa imaturitate pe acest site, dând răspunsuri în bătaie de joc unor useri.eu spun cand oprim conversația nu tu.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti multumesc, dar daca trebuie sa precizez sursele, le precizez.
www.creierulmeu.ro
www.noptinedormitedestudiu.com
www.facultateademedicina.com

Lasand gluma, pe internet sunt fel de fel de persoane si in umbra anonimatului, pot incerca sa fie altcineva.Ma gandesc ca la asta se refera cei care spun ca nu ar trebui sa iei de bun ceea ce scriu eu sau altii.
In orice caz, sursa mea nu este Google si informatiile transmise sunt corecte. Daca nu ar fi asa, atunci eu as avea nevoie de un psihiatru :))

| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Nu pot fi accesate.ar trebui userului dario sa ii arăți, el pune la îndoială cunoștințele tale.

| darrio2007 a răspuns (pentru RAY):

Băiatul ăsta are probleme dar este păcat că nu constientizeaza acum. Dar o va face cand va fi prea tarziu.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu pot fi accesate pentru ca informatia continuta se afla doar in creierul meu. Daca le citesti atent, sunt inventatewinking Era doar o gluma in speranta ca discutia nu va degenera mai mult de la subiect.

Nu cred ca sunt in masura sa incerc sa schimb parerea nimanui.Fiecare este liber sa aiba ce opinie doreste, iar daca a lui este aceasta, e in regula.Nici nu m-am introdus folosindu-ma de profesia mea, ci am facut referire la aceasta atunci cand am fost intrebata in mod direct (in discutia despre rezultatele CT ale acelei persoane care se temea de cheag de sange la creier happy ), dar nici nu voi incerca sa schimb opinia celor care cred ca nu este asa.Pana la urma, aici suntem doar oameni cu opinii si atat.Asa ca, pace...Stiu, anxietatea te impinge sa raspunzi, de cele mai multe ori nu poti ignora laughing, dar trebuie sa te antrenezi.Asa a facut o persoana cu anxietate pe care o cunosteam si a reusit.Nu a luat anxiolitice niciodata.Creierul uman este cea mai puternica masinarie.Este paradoxal cum cu ajutorul creierului putem controla anumite probleme generate chiar de el.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Esti prea prost ca sa fi jignit omule. Tocmai ce ti am spus ce userul respectiv o terminat rezidențiatul în psihiatrie, se pare ca ai nevoie de un consult la dansa.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Ai opțiunea de ignore sa știiwinking dacă erai inteligent cum pretinzi ignorai, dar se pare ca suferi prea mult de tine. Tu ai dreptate mereu alții nu, te crezi omniscient când de fapt ești o scula non existenta. E clar ca ești un frustrat care nu are ce face și sta toată ziua pe TPU. stai lângă taica tău ca are nevoie de tine lasă TPU man ca nu e de tine.

| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Nu neapărat. Userul respectiv e un frustrat, se da matur când în colo da răspunsuri ironice userilor sau jignește în stânga și dreapta, el nu e conștient ca aici suntem toți de diferite etnii și scriem chiar mai ok gramatical precum mulți Romani. Se agata de gramatica unora de parca ar fi adminul acestei platforme. Dacă era un om ok ignora nu știu care are probleme. ai văzut și tu ca nu te am mai contrazis când mi ai spus ca, ca să ignori trebuie sa fi smart, ai dat un răspuns rațional. De aia nu mai poate dormi el de ce pun unii întrebări pe TPU, ce mai om matur... patetic!

| LittlePoppy a răspuns (pentru RAY):

Dar unde sunt raspunsurile lui darrio2007?

| RAY a răspuns (pentru LittlePoppy):

Lea sters pe buna dreptate

| LittlePoppy a răspuns (pentru RAY):

Adica?
Daca ar fi fost bune, le lasa, nu-i asa?

| RAY a răspuns (pentru LittlePoppy):

Nu ai ce face.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Am observat asta in scurta mea activitate pe aici.Dar nu are sens sa iti irosesti energia doar cu atata lucru.Acest user mi-a evaluat anumite raspunsuri ca fiind eronate si nefolositoare, cand culmea, acele teme nu erau subiective ci erau niste informatii obiective referitoare la o problema de sanatate.Dar asta nu inseamna absolut nimic pentru ca fiecare este liber sa extraga informatia pe care o considera utila.
Eu doar ma bucur atunci cand pot aporta macar 1%.
Ceea ce conteaza este propriul adevar.Cainii latra, caravana trecewinking

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prea multe pastile.

| Floridori a răspuns:

Buna!
Aceste doua medicamente nu se pot compara din punct de vedere obiectiv, deoarece functioneaza pe principii diferite.Seroxat este un medicament inhibitor, in timp ce Onelar creste cantitatea de serotonina si noradrenalina.
"Mai bun" sau "mai putin bun" depinde doar de necesitatile tale. Onelar nu este un medicament care trateaza doar depresia. Ajuta si in cazul anxietatii, deci in cazul tau e bine.De obicei, se prescrie in cazul in care unul sau mai multe tratamente testate nu au dat rezultate.
Faptul ca medicul ti l-a prescris ma bucura pentru ca asta inseamna ca nu mai considera ca ai putea avea episoade de psihoza (parca asa imi aduc aminte ca ai spus la un moment dat. Daca incurc borcanele, imi cer scuze).
Onelar are, in schimb, mai multe posibile efecte adverse, printre care se numara si pierderea poftei de mancare si pierderea in greutate.
Efectele benefice ale tratamentului cu Onelar incep sa apara abia dupa 2 saptamani. Sper sa ai rabdare pentru asta happy
Numai bine!

| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Nu am avut episoade de psihoza, doar depresie și anxietate sociala, atacuri de panica. E bine dacă îmi voi pierde pofta ca mănânc enorm de mult. mulțumesc pentru răspuns. Mi greu sa cred ca o sa scap de o depresie de peste 12 ani dar nu îmi pierd speranțele. Am întrebat de psihoza nici vorba... da, asa e, multe nu au dat rezultate și seroxat a fost ineficient pe anxietate. i-am spus și de serlift su o zis ca e slăbuț pentru mine, inițial o vrut sa îmi prescrie zoloft.

| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Ai mai avut alt cont pe TPU? Sau e primul tău cont?

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Este primul.
L-am facut pentru ca in perioada aceasta nu am activitate laborala din motive personale si am considerat ca este o varianta buna de a face ceva in plus pentru a nu duce lipsa activitatii mele normale atat de mult happy

| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Am înțeles. happy

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi cer scuze, atunci.Am avut impresia ca la un moment dat te-ai suparat pe medicul tau psihiatru pentru ca ti-a spus ceva in legatura cu asta iar tu nu erai de acord.
Imi cer scuze din nou happy
Zoloft este tot inhibitor...
Vezi cum te simti dupa cateva saptamani cu Onelar.

| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Da, deocamdată trebuie sa întrerup seroxatul treptat sa nu dau în sindrom de discointinuitate.
Ce ști despre tulburarea de personalitate schizoida? Ce medic îți pune acest diagnostic? Cum îți poți da seama ca ești schizoid? Cum distingi schizoiditatea de depresie severa? Tulburatea schizoida este o deviere de comportament? happy

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Diagnosticul este pus de catre medicul psihiatru, evident.
Tulburarea schizoida este o tulburare de personalitate.Chiar asa se si numeste, "tulburare schizoida de personalitate".
Unii medici considera ca este debutul schizofreniei.
Persoanele care sufera de aceasta tulburare au tendinta de a se izola din punct de vedere social.Asta se intampla si in cazul depresiei, dar la baza stau episoadele depresive sau de anxietate asociate.In cazul tulburarii schizoide, acest lucru se face fara un motiv aparent sau din cauza indiferentei fata de ceilalti si a lipsei de empatie, care este un al doilea indicator in identificarea acestei tulburari.
Aceasta lipsa de interes, indiferenta sau din contra, empatia, se fac in mod selectiv in cazul suferinzilor de tulburare schizoida, acestia fiind atasati de familie si un cerc restrans si atent selectat, dar prezentand indiferenta fata de ceilalti si dezinterez in a socializa.

| AlexValentinn a răspuns (pentru anonim_4396):

Da el nu e medic omule, si pe langa asta toate tulburarile sunt analizate si solutionate de medicul psihiatru. Nu mai citii despre tot felul de tulburari ca daca citesti de ele o sa ai impresia ca le ai pe toate, si eu sunt la fel am tulburare obsesiv compulsiva si iau tratament si tot asa citeam despre tulburare borderline, psihoza, schizofrenie si cand citeam simptomele aveam impresia ca le am pe toate incepusem sa imi dau autodiagnostice, calmeaza-te, iar asta cu ai depresie de 12 ani, exista asa ceva? Adica nu trece si ea totusi la un moment dat?

| anonim_4396 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc frumoshappy deci cei schizoizi nu au anxietate sau depresie sau ambele ci doar lipsa de interes social și de empatie? Pai dacă eram schzoid ma gândesc ca nu ma interesa sa pun aceasta întrebare legata de aceasta tulburare? La mine depresia e cauza izolării ma gândesc?

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere!
Daca ai fi avut aceasta tulburare, probabil nu ai fi avut interesul de a socializa pe aceasta pagina sau de a-ti lua din timp pentru a raspunde altora incercand sa ii ajuti cumva.Ai fi fost total indiferent la ceea ce ii macina.
In plus, aceasta tulburare nu este atat de frecventa...

| anonim_4396 explică (pentru AlexValentinn):

Este! Nu trece sub nici o forma.o sa vad acum cu noul tratament cum e.