| Ctn_Miița_1994 a întrebat:

Am hernie si imi este foarte frica de operatie... Si vreau sa stiu daca doare operatia de hernie inghinala :-s Ma puteti ajuta cu un raspuns? Dau funda big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Am avut dar nu ai de ce sa-ti fie teama. Dureaza maxim 30 minute esti adormit si te trezesti in salon.E drept ca dupa ce trece efectul anestezicului o sa ai ceva mmm nu dureri mai mult ca o arsura in locul respectiv dar suportabile.Cam cum te-ai frige la o soba.Cu ceva calmate se rozolva si aceasta problema. Apoi vreo 3-6 luni fara efort exagerat spre deloc.Fi barbat/a big grin
Multa sanatate thumbs up

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Ca la orice operatie, exista si unele disconforturi(ca sa spun ceva mai putin demoralizator).Dar, ar trebui sa te gandesti, ca odata facuta aceasta operatie, nu vei mai avea probleme pe viitor.Gandeste optimist,ca altceva nu ai de facut, in situatia in care, un medic ti-a recomandat sa o faci, inseamna ca trebuie, nu ai de ales.Sunt multe greutati de trecut in viata.Ai 20 de ani, nu mai esti chiar copil, asa ca, trebuie sa te gandesti ca totul este spre binele vietii tale, pentru viitor.
Multa sanatate!

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie frica. Ai sa stai in pat o sa-ti dea sa mananci mancare de cantina care n-are nici macar un gust. Sa te rogi la Dumnezeu sa-ti dea medici buni, sa nu-si bata joc de tine, sa nu fie medicu' beat si sa uite vreun ac, pansament in tine. sau sa uite sa-si puna manusi etc...
Glumeamhappy Fii calm!

| Radu_Daniela_1976 a răspuns:

Orice operatie doare...dar pentru asta exista anestezie, calmante, etc. deci pa durere...