| Aless28 a întrebat:

Am și eu o problemă. Mi-a venit ciclul luna trecuta pe 19. Acum îmi curge un lichid alb,cu un miros greu. Sunt răcita, oare de la asta nu mi-a venit încă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Disconfortul semnalat de obicei este urmarea unei anumite/posibile infectii vaginale sau urogenitale in cazul in care apare si durerea in momentul penetrarii vaginului din timpul actului sexual. Determinarea naturii agentului patogen care provoca infectia se poate face doar prin analizarea in laborator a secretiei tale vaginale. Din acest motiv trebuie sa apelezi in mod obligatoriu la serviciile medicului de familie care sa te trimita la un cabinet ginecologic pentru a fi consultata de un medic ginecolog care sa-ti preleveze probele necesare. Infectiile de aceasta natura pot fi provocate de mai multi agenti patogeni; un microb din zona anala ajuns in zona vulvara prin stergerea incorecta a fundului sau a "pasaricii" dupa urinare, poate fi cazata de un microb dezvoltat pe lenjeria intima, sau de o posibila ciuperca (candida albicans) sau de schimbari ale florei vaginale datorate modificarii pH-ului vaginal. Fiind atat de multe posibilitati nu se poate folosi o medicatie "dupa ureche" sau din auzite, si ca atare trebuie sa fii consultata de catre un medic ginecolog. In concluzie discutia sau consultatia ginecologica devine necesara si obligatorie.Tot acesta iti va explica si din ce motiv poate intarzia menstruatia. Multa sanatate!

| SkyPilot a răspuns:

Ai o infectie acolo jos. Trebuie sa mergi la un ginecolog cat de repede. Va trebui sa faci analize. Genul acesta de infectii trebuie tratat imediat, ulterior devine din ce in ce mai greu de tratat. De cele mai multe ori trebuie ca si partenerul tau sa se trateze, dar asta vei afla de la doctor.
Tot de la doctor vei afla si de ce nu ti-a venit inca. Sunt mai multe cause posibile.

| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil sa fie vorba de o infectie vaginala. Mergi neaparat la un ginecolog.

| Daniel2836 a răspuns:

O infecție sau o ciupercă s-a dezvoltat în tine! Ginecologul te va rezolva cu un tratament, trebuie să mergi cât mai curând.

| Tudor_Razvan_1968 a răspuns:

Daca ai facut sex neprotejat, e bine sa mergi la medic.