| allison20 a întrebat:

Am inceput sa iau anticonceptionale Yasmin si am terminat prima folie miercuri. Ieri seara mi-a venit menstruatia insa era de culoare maronie si destul de putina. Este din cauza pastilelor? Mentionez ca am un chist ovarian si pentru asta trebuie sa le iau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna!
Poate fi si din cauza chistului ovarian pe care il ai, dar mai poate fi si o usoara dereglare din cauza anticonceptionalelor. Sa nu uitam ca aceste pastile sunt fabricate pe baza de hormoni si odata introduse in organism, pot influenta oarecum functionarea sa prin mici dereglari.
Nu te speria, nu-i ceva grav.
Sper ca te-am ajutat!
Multa sanatate iti doresc!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, prima menstruatie pe anticonceptionale este in mod normal foarte redusa cantitativ, foarte scurta (2-3 zile maxim) si adesea maronie

Abh
| Abh a răspuns:

Da, e normal, anticonceptionalele reduc mult fluxul menstrual. Incepi a 2-a folie dupa cele 7 zile de pauza.

| Azµre a răspuns:

Este prima administrare, posibil, oricum ar fi fă o vizită medicului și spune-i simptomele!

| AndyLavy a răspuns:

Da. citeste prospectul. pe undeva pe acolo trebuie sa spuna si despre asa ceva. in primele luni pana cand ti se va regla CM e posibil sa iti vina in cantitate mai mica sau pe parcursul lunii sa mai ai astfel de scurgeri.
Nu este nicio problema. astea ar trebui sa iti dispara dupa primele doua luni.
daca apar si altfel de probleme gen dureri sau scurgeri abundente atunci va trebui sa consulti un medic.