| gdsjdpUAS a întrebat:

Bună.
Am născut acum o lună la 35 de săptămâni de sarcină. Bebe fiind prematur nu am avut voie să îl pun la sân. Eu între timp am încercat sa îmi susțin lactația însă fără rezultat prea bun, lucru care a dus spre folosirea formulei de lapte. Ideea e că de la formula de lapte bebe se constipă și nici nu o mănâncă așa bine ca pe laptele matern. Am încercat formula pentru prematuri și NAN de la Nan e mai ok însă tot nu e bine. Întrebarea mea este ce să fac ma simt foarte copleșită. Pediatrul insista sa ii dau lapte matern însă eu reușesc sa fac 20 ml la masa in vreme ce bebe mănâncă 80 ml. Am încercat ceaiuri, pompe, suplimente, hidratare și nimic. Altceva nu mi se spune de la doctor. Mi s-au prescris probiotice dar situația e la fel. Dacă cineva a mai fost in cauza sau ma poate ajuta va rog mult!
Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Trebuie încercată formula potrivită dacă nu ai suficient lapte.
Cere un second opinion la un alt pediatru. Trebuie sfat medical avizat având in vedere ca vorbim de un bebeluș. Trebuie sa găsească o soluție alternativa dacă nu poate fi alimentație exclusiva la sân.

| gdsjdpUAS explică:

Pardon am născut la 35 de săptămâni de sarcina *

| tasr123 a răspuns:

Da-i foc