| Callipso a întrebat:

Am nevoie de ajutor! Acum cam 3 luni mergem prin bucatarie si am calcat in ceva si am simtit o furnicatura in talpa piciorului.Ami intrase un tep micut cred.Treptat mi s-a facut o buba ca o bataie care este umflata dar nu exagerat si alba.Nu m-am dus la medic crezand ca imi va trece.Acum langa ea in partea stanga mi-au aparut sase bubite micute albe.Inauntrul lor este ca o biluta mica cu apa.Deci sunt niste bubite cu apa.Asa seamana.Sunt tari de aceea nu am incercat sa le sparg caci mi-e frica.Cand pasesc desculta ma doare dar nu rau. Dar daca incerc sa apas pe buba cea mare ma doare. Ce poate sa fie? De la o buba mi-au aparut altele micute! Un sfat va rog din suflet.Maine cred ca ma voi duce cu mama la dermatolog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Acum nu mai ai ce sa faci decat sa mergi la doctor. Pentru situatia in care ti-a intrat un maracine, o aschie in picior sa tii minte ca cel mai bun remediu este miere pe paine. O pui seara acolo si dimineata vei gasi maracinele pe felia de paine. O stiu de la strabunica mea care m-a tratat asa. Mierea e si un bun antiseptic.

| dentartes a răspuns:

E posibil ca acel tep sa fi ramas acolo si s-a infectat. mergi la medic, e cel mai sigur

| Ghost a răspuns:

Aceeasi problema ca si la mine numai ca eu am in latu palmii stangi un fel de bubita rosia