| JustMeFlory a întrebat:

Am o intrebare, daca nu port ochelari, miopia poate creste? Am deja dioptriile de 0, 75 si nu imi place sa port ochelaricrying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Avand miopie, oricum dioptriile iti vor creste. dar daca nu porti ochelari, ritmul va fi de 3-5 ori mai rapid, ceea ce inseamna ca in maxim 10 ani vei ajunge sa porti funduri de sifon.

| MidnightLady a răspuns:

Da, daca nu-i porti, sigur o sa-ti creasca dioptria. Poarta-i acum pana mai ai sanse s-o corectezi. Poti incerca si lentile de contact daca nu-ti plac ochelarii. Desi sunt la moda, multi ii poarta cu lentile de sticla. laughing

| Pinkyx a răspuns:

Da.
Si eu port ochelari de un an si nu imi plac chiar deloc.
Nu prea ia-m purtat, iar de la -1 am ajuns la -1, 5 xD
Asa ca poarta`i daca vrei sa scapi de ei:*
Parerea mea :*

| waXonwaXoff a răspuns:

Da, chiar daca ai dioptrie mica poti sa-i porti acum si vei scapa de ei, chiar daca e 0, 75 se poate agrava.
Spre exemplu eu aveam dioptrie mica tot miopie si nu i-am si acum am dioptrie -2, s-ar putea sa-i port toata viata, mai bine poarta-i acum si vei scapa de ei pentru. totdeauna.Mai bine iti alegi o rama draguta si gata.

P. S:EU, cu ochelari arat mai frumos!

| gyo a răspuns:

Da, se poate agrava, dar daca nu. ti place sa. i porti macar poarta. i pe acasa, nu in public, dar totusi incearca sa. i mai porti

si eu am ochelari, si ii port mai mult pe acasaa, nici mie nu. mi place sa-i port in publicbig grinlaughing

| Anaisssss a răspuns:

Si eu am avut -0, 75 si acum am ajuns la -3 :-s. Acum port lentile de contact si ti le recomandwinking

| crystal123 a răspuns:

Miopia oricum va creste, indiferent daca porti sau nu ochelarii. Eu iti recomand lentilele de contact, sunt mult mai eficiente oricum. Daca nu ai posibilitati financiare, sau daca parintii tai nu sunt de acord, atunci eu te sfatuiesc sa ii porti cand nu vezi la tabla, pentru ca este foarte deranjant. Oricum, cresterea dioptriilor variaza de la persoana la persoana. Mie in 3 ani mi-au crescut cu o dioptrie, si nu am purtat ochelari nici macar un minut. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,chiar daca ai dioptrie mica poti sa-i porti acum si vei scapa de ei,chiar daca e 0,75 se poate agrava.
Spre exemplu eu aveam dioptrie mica tot miopie si nu i-am si acum am dioptrie -2 ,s-ar putea sa-i port toata viata,mai bine poarta-i acum si vei scapa de ei ptr. totdeauna.Mai bine iti alegi o rama draguta si gata.

P.S:EU,cu ochelari arat mai frumos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miopia oricum va creste, indiferent daca porti sau nu ochelarii. Eu iti recomand lentilele de contact, sunt mult mai eficiente oricum. Daca nu ai posibilitati financiare, sau daca parintii tai nu sutn de acord, atunci eu te sfatuiesc sa ii porti cand nu vezi la tabla, pentru ca este foarte deranjant. Oricum, cresterea dioptriilor variaza de la persoana la persoana. Mie in 3 ani mi-au crescut cu o dioptrie, si nu am purtat ochelari nici macar un minut. Succes !

| BeHappy_7009 a răspuns:

Atunci sa fii sanatoasa, fata!
trebuie sa ii porti, ca daca vedeai prea bine crede-ma ca nu-ti dadea oftalmologul ochelari. incearca sa gasesti o rama care sa-ti placa, sa iti stea bine. cauta pe net ramele perfecte pentru forma fetei tale. si eu port ochelari. am fata rotunda si iti dai seama cum mi-ar fi stat cu rame rotunde happy

| sandu_5803 a răspuns:

Sal! dac porti ochelari de mult timp :ex un an, nu! Dar pe termen lung poate avea efecte!

| TATY_6941 a răspuns:

Pentru situatia ta exista acum o metoda noua dar si eficienta. Se aplica acum si la Bucuresti. In mod sigur este o probabilitate mare ca miopia va progresa. Ca ea sa nu progreseze, dar si pentru ca sa vezi bine 100% fara ochelari in timpul zilei se aplica lentile terapeutice speciale. Poti sa mai cauti informatii despre Terapia Refractiva sau ortocheratologie...