| valerikaa a întrebat:

am o intrebare destul de rusinoasa, despre scabia (raia)
cam prin septembrie am inceput a avea mancarimi, in noiembrie am fost la doctorul dintr-un orashel vecin care a spus ca am alergie, si mi-a dat pastile si unguent si a spus ca va trece, nu a trecut, iar pe la inceputul lui ianuarie am plecat in alt oras, unde mi-a spus ca am scabia, si nu am inteles de ce, aveam o igiena buna, ma spalam in fiecare seara, iar parul 2-3 ori pe saptamana, si nu stiu de unde as putea sa am asta, am dormit de cateva ori la niste prietene, dar nu am observat ca au mancarimi, desigur dupa tratamentul prescris de medic scabia a disparut, insa azi am simtit mancarimi in alme si pe picioare, si imi este frica sa am din nou, dar nu-s stiu de unde, pentru ca de cand am aflat ce am nu am mai dormit la nimeni, care pot fi motivele de la care am avut scabia? va rog ajutati-ma, funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, poate fi vorba de scabie/râie :(

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/scabia-raia_1368

http://www.romedic.ro/scabia

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!
Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Toate cele bune.

| OoBunnyoO a răspuns:

In primul rand, vreau sa clarific un comentariu de mai sus, nu este igiena. Faptul ca te speli zilnic nu inseamna ca te speli in exces si este normal sa te speli asa. A te spala in exces inseamna sa te speli de patru, cinci ori pe zi. Si chiar si atunci nu ai sanse sa iei niciun microb, decat ca vei avea pielea foarte uscata. Insa, nu voi intra in detalii sa explic de ce nu este niciun risc sa iei vreun microb chiar daca te speli excesiv. Deci nu trebuie sa te rusinezi ca ai luat-o, nu este vina ta, ci doar ai avut ghinionul sa o iei de undeva. Insa faptul ca scabia apare din cauza igienei precare este un mit. Scabia rezista la apa si la sapun pentru ca se baga sub piele si nu sta pe ea.
De regula, simptomele apar cam intre doua si sase saptamani dupa ce ai luat-o si se ia in general numai din contactul cu pielea altcuiva infectat. Doar tinandu-te de mana cu cineva infectat te poate infecta si pe tine. De asemenea, o poti lua si de prin iarba sau alte obiecte care au intrat in contact in ultimele 24 de ore cu o alta persoana infectata.
In cazul in care ai luat-o din nou, inseamna ca nu ai dezinfectat totul cum trebuie si a mai ramas undeva. Orice piesa vestimentara, cearsafuri, prosoape trebuie schimbate zilnic pana scapi de infectie. Toate trebuie spalate la temeparturi de peste 50 de grade, iar daca nu este posibil trebuie lasate in saci inchisi pentru cel putin 72 de ore. De asemenea, incearca sa cureti mai mult cu dezinfectant locurile pe care le folosesti mai des, biroul unde pui mainile, mouseul. De regula scabia nu prea rezista pe ele, insa mai bine sa previi decat sa tratezi, mai ales ca este destul de greu sa scapi de ea.
Daca suspectezi ca ai din nou scabie, inseamna ca ai omis ceva data trecuta.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Cine se spala prea des are sistem imunitar scazut, deci zi mersi ca ai luat doar râie si nu vreun microb care sa te tina o saptamana la pat.

| Vadean_Andrada_Lorenna_1990 a răspuns:

Este de la prietenele tale ca scabia se ia si probabil prietenele tale au avut.